תיעוד: סיור ב"רובע הטרור" בבריסל

שליחנו לבלגיה היה בשכונה בעיר בדיוק כשהכוחות המיוחדים, רעולי פנים, הקיפו בית דירות. הפעולה - במסגרת גל מעצרים ללכידת מעורבים בפיגועים בפריז. הוא גם פגש את בני משפחת המחבלים, עבד אל סלאם

מאה אלף בני אדם המתגוררים בפחות משישה קמ"ר, למעלה מ-20 מסגדים והיסטוריה ארוכה של טרור. כך נראית שכונת מולנביק בבריסל, שזכתה לכינוי "בסיס הג'יהאד הגדול באירופה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפיסבוק 

שורת הפיגועים שהכתה בפריז וזעזעה את העולם יצאה מכאן, הפרבר העני שבדרום בירת בלגיה. כאן גם גדל והתחנך המוח של הפיגועים שיושב בסוריה. מרכז ההתעניינות הוא סביב בית משפחת עבד אל סלאם שכבר כונתה "משפחת הטרור", שאחד מבניה הוא המחבל המתאבד. 

אלא שבני המשפחה לא לבד. השכונה הזו מוכרת כאן באירופה כיצואנית טרור מובילה. רבים מבניה עזבו אותה, עברו את הים בדרך לסוריה לזרועות דאע"ש. בעודנו עומדים שם, בני המשפחה נכנסים לבית. אחד האחים, מוחמד עבד אל סלאם, שוחרר היום לאחר שנעצר רק אתמול. "אנחנו לא יודעים איפה הם נמצאים נכון לעכשיו", אמר. "ההורים שלי בהלם. התעדכנו דרך הטלוויזיה, כמו כולם. לא חשבנו לרגע שאחד מהאחים היה קשור לפיגוע הזה".

מצוד אחר המחבל (רויטרס)

 מצוד כבד נמשך אחר אחיו סאלח, ככל הנראה המחבל השמיני שמתגורר כאן שהיה קצין הלוגיסטיקה של החולייה. היום התפרסם גם שהמוח מאחורי שורת הפיגועים הוא עבד אל חאמד עבאווד, בלגי ממוצא מרוקאי, פעיל דאע"ש מוכר שכעת לא ברור אם הוא נמצא באירופה או בסוריה.

"מכירים את האסלאם באמת"

שאר תושבי השכונה מורידים פרופיל. הרוב המכריע חושש לדבר, ומי שמעז מגנה בתוקף. מול מצלמות או אולי רק מול מצלמות, דאע"ש לא זוכה כאן כלל לרייטינג גבוה. יוסוף, תושב השכונה, סבור ששכנוע הצעירים להצטרף לשורות הארגון, מתבצע במספר מוקדים, אך מתחת לפני השטח. "יש אנשים במסגדים שעושים זאת", אמר. "זה לא האימאם, אלא אנשים אחרים, שקוראים לצעירים להגיע לסוריה. זה קורה גם באינטורנט ובהרצאות, הם פונים לאנשים שלא מכירים את הדת האמיתית".

בשלב מסויים מתקבל דיווח שדרמה מתפתחת באחד הרחובות. כוחות ביטחון רעולי פנים, ככל הנראה אלו שנראו קודם לכן, מקיפים בית דירות בלב השכונה. הכוחות סגרו את הרחוב כולו במה שנראה כמו גל מעצרים בכדי לנסות לאתר את אותם אנשים שסייעו למחבלים.

שוטרים בבלגיה (רויטרס)

על פי השמועות הראשוניות הכוחות הצליחו ללכוד את המחבל השמיני הנמלט. אלא שכעבור כמה שעות מגיעות הכחשות לפיהן מדובר בעצורים אחרים. בינתיים, באמצע היום עוצרים כל עובדי העירייה לדקה דומייה. הפיגועים אמנם התרחשו על אדמת צרפת אך נדמה שההתרחשות כאן דרמטית לא פחות. ואולי כעת יפול האסימון בבלגיה - שהגיע הזמן לפרק את פצצת הזמן של הטרור האסלאמי במולנביק.