סוף למצוד? "נתפס המחבל השמיני מפריז"

לפי דיווחים בבלגיה מאות שוטרים פשטו על "קן הטרור" בפרבר מולבנק ליד בריסל והצליחו לעצור את סאלח עבדל-סאלם, המחבל היחיד שנותר בחיים לאחר מתקפת הטרור והצליח להימלט. שני אחיו פוצצו את עצמם בסדרת הפיגועים. ברחבי אירופה עמדו דקה דומייה‎

בתום מצור שנמשך שעות ארוכות עצרו היום (שני) כוחות מיוחדים של משטרת בלגיה את סאלח עבדל-סאלם, המחבל השמיני ממתקפת הטרור בפריז שנמלט מהמדינה - כך מדווחים כלי תקשורת בבלגיה. על פי הדיווחים, הוא נעצר ונלקח לחקירה לאחר שהתבצר במתחם מגורים במולנבק, פרבר של העיר בריסל, שמזוהה עם גורמי איסלאם קיצוני. התובע הצרפתי דווקא הכחיש את הדברים וטען כי הוא כלל לא נעצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר בשעות הבוקר המוקדמות פשטו כוחות המשטרה הבלגית על המקום, בעקבות מידע מודיעני שהתקבל עוד קודם לכן שהמחבל נמצא במקום. על פי הדיווחים, הם קראו לחשוד להסגיר את עצמו, אך לא נענו. לבסוף הצליחו לעצור אותו. עדי ראייה דיווחו כי הכוחות השתמשו בגז מדמיע ואף שנשמעו קולות ירי במהלך המעצר.

כוחות המשטרה בבלגיה, היום (רויטרס)

כבר אתמול פרסמה משטרת צרפת את תמונתו של עבדל-סאלם, אזרח צרפת בן 26 שנחשד כי הוא המחבל השמיני שלקח חלק במתקפה. על פי החשד הוא נמלט מהמדינה דרך מעבר הגבול בין צרפת לבלגיה, שעות ספורות לאחר הפיגוע. מכיוון ששמו לא הופיע ברשימת המבוקשים הוא נעצר, תושאל ותוך זמן קצר שוחרר והמשיך בדרכו לפרבר הבלגי.

מולנבק מוכר כמקום שמאוכלס במהגרים רבים והפך לאחד היעדים המרכזיים של המשטרה המקומית - לאחר המתקפה הקטלנית על הבירה הצרפתית. בשנים האחרונות מיישבים את מולנבק גורמי איסלאם קיצוני, שמחפשים בסיס נוח ודיסקרטי להוצאה לפועל של פיגועים. "זה קרקע פורה לאלימות", הסביר לא אחר מראש העיר.

גורמי ביטחון בבלגיה טענו כי המדינה פתוחה מדי למטיפים קיצוניים ולשוק שחור שמשגשג - דבר שמאפשר לפעילי הטרור לרכוש נשקים וחומרי נפץ, כמו אלו ששימשו את המחבלים מפריז. "עבור 500-1,000 דולר אתה יכול לרכוש נשק צבאי, בחצי מחיר", הסביר בילאל בניאיש, מומחה בלגי להתפשטות האיסלאם הרדיקלי במדינה.

במקביל גם בצרפת פשטה המשטרה המקומית על יותר מ-150 אתרים שנחשדו כמוקדים של גורמי איסלאם קיצוני. בין היתר נעצרו מספר פעילים החשודים במעורבות בטרור ונתפסו מצבורים גדולים של נשק, בהם גם משגרי רקטות בעיר ליון. "מתקפת טרור נוספת עלולה להתרחש בשבועות הקרובים", הזהיר ראש הממשלה מנואל ואלס.

המוח מאחורי מתקפת הטרור

שעות ספורות קודם לכן חשפו גורמים רשמיים בצרפת את זהותו של מי שמעד מאחורי המתקפה: מדובר בעבד אלחמיד אבו-עוד, בלגי ממוצא מרוקאי שנחשד כי הוא המממן והמתכנן העיקרי של הפעולה. על פי החשד את שרשרת הפיגועים תכנן מחוץ לגבולות המדינה - בסוריה. גם הוא כמו מרבית מחברי החולייה, התגורר במשך תקופה מסוימת במולנבק.