נחשף: זה המוח מאחורי המתקפה בפריז

גורמים רשמיים בצרפת אומרים כי עבד אלחמיד אבו-עוד, אזרח בלגי ממוצא מרוקאי, הוא שתכנן ומימן את הפיגועים הרצחניים. אבו עוד, בן 28, לחם עם דאע"ש בסוריה ואף נחשב לאחד "התליינים" הפעילים ביותר של הארגון

גורמים רשמיים בצרפת חשפו הבוקר (שני) את זהותו של האיש שעמד מאחורי מתקפת הטרור הקטלנית בפריז: מדובר בעבד אלחמיד אבו-עוד, בלגי ממוצא מרוקאי שנחשד כי הוא המממן והמתכנן העיקרי של הפעולה. על פי החשד את שרשרת הפיגועים תכנן מחוץ לגבולות המדינה - בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פעיל הטרור הבלגי עמד על פי החשד בראש תא אסלאמי קיצוני שפעל בבלגיה ובצרפת ופורק על ידי כוחות הביטחון המקומיים בחודש ינואר האחרון, לא לפני שהצליח לבצע שורה של פיגועים. מאז נמלט ליוון ועקבותיו אבדו. בזמן שחלף עמל ממקום מושבו בסוריה כדי לבנות את החוליה שביצעה את הפיגועים, שגבו את חייהם של לפחות 129 בני אדם.

אבו-עבוד בן ה-28 מזוהה עם המדינה האיסלאמית (דאע"ש) ונחשב לאחד מהתליינים הפעילים ביותר של ארגון הטרור. הוא נלחם בשנים האחרונות בסוריה ונודע לראשונה לפני למעלה משנה כשהופיע באחד מסרטוני הזוועה של הארגון, שבמהלכו נראה נוהג ברכב שהוביל מספר רב של גופות לקבר אחים.

במקביל מפרסמת היום התקשורת בצרפת שמות של שני מחבלים נוספים שלקחו חלק במתקפה המשולבת בכמה מוקדים בבירה. אחד מהם הוא בילאל חדיף, שפוצץ את עצמו מחוץ לאצטדיון סטאד דה פרנס במהלך משחק הכדורגל בין נבחרות צרפת לגרמניה.

חדיף, בשנות ה-20 לחייו, לחם לפי הדיווחים עם כוחות דאע"ש בסוריה. הוא ככל הנראה התגורר בבלגיה כשיצא לבצע את הפיגוע. המחבל השני שזהותו פורסמה הוא ברהים עבדסלאם, אחיו של המחבל שנמלט. הוא פוצץ חגורת נפץ שנשא עליו בבית קפה בשדרות וולטר.

כחלק מהחקירה הנמשכת פשטו הלילה כוחות הביטחון הצרפתים על יותר מ-150 אתרים שנחשדו כמוקדים של גורמים איסלאמים קיצוניים. בין היתר נעצרו מספר פעילים החשודים במעורבות בטרור, ונתפסו מצבורים גדולים של נשק ביניהם גם מספר משגרי רקטות.

מעצר חשודים בצרפת, היום (רויטרס)

לדברי ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס, כוחות הביטחון המקומיים מנעו בחודשים האחרונים שורה של פיגועים נוספים. הוא העריך כי לפחות 7 מתקפות נוספות נוספות תוכננו רק בשבועות האחרונים נגד ארצו. "אנחנו במצב של מלחמה", הדגיש בדבריו.