אחי המחבל: לא מאמין שהפך לקיצוני‎

איסמעיל עומר מוסטפאי, צרפתי בן 29, היה בין מבצעי הטבח בפריז. הוא זוהה בזכות אצבעו שנמצאה בין ההריסות והיה מוכר לרשויות על רקע פלילי. 6 מבני משפחתו ובהם אביו ואחיו נעצרו. דיווח: אותר רכב של המחבלים

התקדמות בחקירת הפיגועים שזעזעו את העולם: הבוקר (ראשון) פורסם שמו של אחד המחבלים המתאבדים שהיה מעורב בשרשרת הפיגועים - איסמעיל עומאר מוסטפאי בן ה-29. הוא זוהה לאחר שאצבעו נמצאה בין ההריסות באולם "בקלטאן", בו הוא ושותפיו טבחו בעשרות צופים ופוצצו את עצמם עם הגעת המשטרה. מאז הפרסום נעצרו שישה מבני משפחתו בחשד שידעו על כוונותיו, ובתקשורת הצרפתית מתפרסמים פרטים נוספים על קורות חייו של הפושע שהפך למחבל מתאבד בשירות האסלאם. במקביל, רכב שככל הנראה שימש את המחבלים נמצא ממזרח לפריז והוא נבדק על ידי המשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרטים הראשוניים, מדובר ברכב סיאט שחור שנמצא בפרבר מונטראויל ושימש את היורים שרצחו 24 אזרחים במספר מוקדים בפריז - פונטיין או רוי (5 הרוגים) ורו דה שרון (19 הרוגים) במקביל לטבח באולם ההופעות. על פי ההערכה, לפחות מחבל אחד הצליח להימלט ונערכות סריקות אחריו.

התובע הצרפתי הראשי פרנסואה מולין הודיע כי מוסטפאי היה ברשימת המעקב משנת 2010, לאחר שהורשע בשמונה עבירות תוך שש שנים. "הוא היה מוכר בתור עבריין, אבל לא היה ידוע על קשר שלו לטרור". מוסטפאי התגורר עד שנת 2012 בעיר שארטר, הנמצאת מדרום-מזרח לפריז, אך מאז מקום הימצאו לא היה ידוע. נבדק דיווח לפיו הוא נסע להתאמן בסוריה לפני כשנה, ובני משפחתו שנעצרו או הסגירו את עצמם טענו כי לא ידעו דבר על כוונותיו.

מוסטפאי נולד באזור קורקורון במדינה בנובמבר 1985, והיה בעל עבר פלילי ומוכר לכוחות הביטחון: "הוא לא היה בכלא - המשטרה החלה לשים אליו לב והוא הורשע שמונה פעמים בין השניים 2004 ו-2010. באותה שנה הוא הוצב ברשימה השחורה בגלל התנהגותו הקיצונית, אך מעולם לא סווג כחבר בקבוצות קיצוניות", הסביר מולין.

"לא האמנתי שהוא יהפוך לקיצוני"

אביו ואחיו בן ה-34 נלקחו למעצר, וחיפוש נערך בבתיהם. אחיו שוחח עם סוכנות הידיעות הצרפתית AFP לפני מעצרו ואמר בבכי: "זה טירוף, משוגע. הייתי בפריז וראיתי את כל החרא הזה קורה". האחד, אחד משישה ילדים, הסגיר את עצמו למשטרה לאחר שנודע לו כי אחיו היה בין המחבלים.

לדבריו, הוא ניתק את קשריו עם איסמעיל לפני מספר שנים: "ידעתי שהוא מעורב בפשעים קטנים, אבל לא האמנתי שהוא יהפוך לקיצוני כל כך. בפעם האחרונה ששמעתי ממנו הבנתי שהוא נסע לאלג'יריה עם בני משפחה, עבר זמן רב מאז שמעתי ממנו".

האח הוסיף: "התקשרתי לאמא שלי, היא אמרה שהיא לא יודעת כלום". מקור המקורב לחקירה סיפר כי מוסטפאי נהג להתפלל במסגד שנחשב לקיצוני בעיר לוצ'ה, דרומית-מערבית לפריז. 

חבר פרלמנט צרפתי הודיע כי מוסטפאי בן ה-29 היה תושב צרפתי לפחות עד שנת 2012: ז'אן פייר ג'ורג', סגן ראש עיריית שארטר המכהן גם כחבר פרלמנט, פרסם את פרטיו של המחבל בעמוד הפייסבוק שלו ועדכן כי מתנהלת חקירה על עברו של מוסטפאי. 

מתקפת הטרור בפריז, שלשום (רויטרס)

ישראל העבירה מידע, יוון הודתה: "המחבלים עברו דרכנו"

האם פרטי הזיהוי של המחבלים זויפו? בכיר בקהילת המודיעין בארה"ב אמר לרשת NBC כי הדרכון הסורי שנמצא ליד גופת אחד המחבלים מפריז "עשוי להיות מזויף". לדברי הבכיר, בתמונה לא תאמה לשם והמספרים המופיעים בדרכון לא נראים אותנטיים. פרטי הזיהוי עדיין נבדקים בשלב זה. 

במקביל, מתפרסמים דיווחים רבים על המעצרים בצרפת ובבלגיה: על פי ההערכות, לפחות חלק מהמחבלים היו בעלי אזרחות צרפתית. בבלגיה נעצרו מספר גברים בחשד שהיו מעורבים בפיגועים: על פי דיווחים, המעצרים התבצעו אחרי שמכונית בעלת מספר רישוי בלגי נצפתה סמוך לאולם המופעים "בטקלאן" - שם נטבחו כ-100 בני אדם.

על פי הנתונים הרשמיים, 129 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור ו-352 נפצעו, 99 מהם קשה. מולין אמר כי מפרטי החקירה עולה כי המחבלים הגיעו בשלוש חוליות במכוניות ששכרו בבלגיה. לפי דיווחים בכלי תקשורת בצרפת, חלק ממבצעי מתקפת הטרור הקשה נשאו דרכונים סוריים, מצריים, לבנוניים וצרפתיים. אחד המחבלים ניסה להיכנס עם כרטיס שרכש לאצטדיון סטאד דה-פראנס, שבו נערך משחק כדורגל בין נבחרות צרפת לגרמניה, נעצר על ידי המאבטחים בכניסה לבדיקה - ואז פוצץ את עצמו.

עוד עולה מהחקירה, שכל חגורות הנפץ שהיו על המחבלים - גם אלה שבאצטדיון ובכיכר הנסיון - היו זהות. הן הוכנו באותו מקום והכילו את אותו חומר נפץ. כל המפגעים היו בקשר ביניהם במהלך הפיגוע. סוכנות הידיעות AP דיווחה אתמול כי אחד המחבלים המתאבדים היה ברשימת המעקב של ארגוני הביון הצרפתיים, בחשד שקיים קשר עם ארגוני טרור.

כוחות הביטחון ביוון דיווחו במהלך הלילה כי שניים מתוך המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור בפריז הגיעו לצרפת מסוריה ועברו דרך מדינת האיים. השניים, שככל הנראה החזיקו גם בדרכונים סורים, היו חלק מהחוליות שרצחו 129 בני אדם. על פי ההערכות, לפחות חלק מהמחבלים התאמנו בסוריה לפני הגעתם לאירופה.

מקור ישראלי בכיר אמר אמש כי ישראל העבירה בשעות האחרונות מידע מודיעיני לצרפת על המחבלים שביצעו את סדרת הפיגועים בפריז. בישראל רואים קשר ישיר בין הפיגוע בצרפת להפלת המטוס הרוסי בסיני לפני כשבועיים וגורמי ביטחון מתריעים כי טורקיה מהווה פרצה ביטחונית מסוכנת לאירופה. אחד מהגורמים אמר כי לישראל מידע מודיעיני על כוונת דאע"ש לבצע פיגועים נוספים באירופה.

טקס לזכר הנרצחים (רויטרס)

מתקפת טרור בצרפת - עדכונים אחרונים

"עברנו מהטרור בירושלים לטרור בצרפת"

מדונה עצרה הופעתה לדקת דומייה

כשהנשיא הולנד גילה: צרפת תחת מתקפה

תיעוד מצמרר: הירי בתוך ומחוץ לאולם ההופעות בו נטבחו עשרות