תיעוד מצמרר: הירי בתוך ומחוץ לאולם ההופעות בו נטבחו עשרות

צופה בהופעה בפריז שהפכה למרחץ דמים תיעד את הרגע בו נשמעו היריות בתוך האולם: עשרות נטבחו על ידי המחבלים. סרטון נוסף שדלף בשעות האחרונות מציג את קרב היריות בין השוטרים למחבלים מחוץ לאולם

מתקפת הטרור בפריז - כך נראו רגעי האימה: עשרות בני אדם נרצחו באולם "בטקלאן" בפריז, לאחר שחמושים שנשאו על גופם חגורות נפץ פתחו באש והחלו להוציא להורג את הצופים בהופעת הרוק שהתקיימה במקום. רק לאחר שעה ארוכה הצליחו כוחות המשטרה לפרוץ פנימה - כשהבינו שלא מדובר באירוע עם בני ערובה, אלא בטבח. כעת מתפרסמים שני תיעודים דרמטיים - אחד מהם צולם בתוך האולם, ככל הנראה על ידי אחד הצופים, והשני צולם מחוץ לאולם כשעובר אורח בשם פטריק זקמן ששמע ניידות שלף מצלמה ונקלע לקרב היריות בין השוטרים לחמושים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון מתוך ההופעה לא נראים החמושים, אך נשמעים קולות הירי ונראות תגובות ההלם של הלהקה שהייתה במהלך ההופעה - לעיני מאות הצופים. בסרטון השני, שצולם מחוץ לאולם מתועדת התקדמות השוטרים לעברם וחילופי האש. המשטרה הצרפתית עדכנה כי כל החמושים חוסלו או התאבדו בזירה. חברי הלהקה האמריקנית שהופיעה באולם, "איגלס אוף דת' מטאל", ניצלו והצליחו להימלט, אך אחד מאנשי הצוות התפעולי של הלהקה נרצח בפיגוע.

"היה שם מרחץ דמים"

במהלך הפיגוע, בני הערובה פנו לרשתות החברתיות וקראו לשחרורם: "טובחים בנו אחד אחד, תבואו מהר!". על פי דיווח ברשת "פוקס" האמריקנית, אחד המחבלים צעק לפני שנורה למוות "אני דאע"ש!". עד ראייה מאולם ההופעות דיווח כי "הם צעקו אללה הוא אכבר - למען סוריה". אחר הוסיף ברשת החברתית: "הם יורים פה בכולם".

"הם החליפו מחסניות ועברו בין האנשים, פשוט ביצעו טבח", דיווחו בני ערובה ששוחררו לתקשורת הצרפתית. בן ערובה שחולץ מהמתחם בשם ג'וליאן סיפר לרשת CNN: "היה שם מרחץ דמים, הרציחות עדיין נמשכות". לדבריו, "החמושים לא היו רעולי פנים ראיתי את אחד מהם. לא היה לו זקן, הם נראו כמו כל אחד. הם לא אמרו כלום, פשוט ירו".

נחשפה זהותו של אחד המחבלים

על פי הנתונים הרשמיים, 129 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור ו-352 נפצעו, 99 מהם קשה. הבוקר פורסם שמו של אחד המחבלים המתאבדים שהיה מעורב בשרשרת הפיגועים - איסמעיל עומאר מוסטפאי. חבר פרלמנט צרפתי הודיע כי מוסטפאי בן ה-29 היה תושב צרפתי לפחות עד השנה 2012, אך טרם התברר היכן התגורר בשלוש השנים האחרונות. בשלב זה נבדק הקשר של מוסטפאי לארגוני טרור קיצוניים.

ז'אן פייר גורג', סגן ראש עיריית שארטר (עיר הנמצאת מדרום-מזרח לפריז) המכהן גם כחבר פרלמנט, פרסם את פרטיו של המחבל בעמוד הפייסבוק שלו ועדכן כי מתנהלת חקירה על עברו של מוסטפאי. התובע הצרפתי הראשי פרנסואה מולין עדכן כי מוסטפאי נולד באזור קורקון במדינה בנובמבר 1985, והיה בעל עבר פלילי ומוכר לכוחות הביטחון: "הוא לא היה בכלא - המשטרה החלה לשים אליו לב והוא הורשע שמונה פעמים בין השניים 2004 ו-2010. באותה שנה הוא הוצב ברשימה השחורה בגלל התנהגותו הקיצונית, אך מעולם לא סווג כחבר בקבוצות קיצוניות".

במקביל, מתפרסמים דיווחים רבים על המעצרים בצרפת ובבלגיה. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP דיווחה כי אביו ואחיו של אחד המחבלים נעצרו, אך לא פרסמה את שמותיהם. על פי ההערכות, לפחות חלק מהמחבלים היו בעלי אזרחות צרפתית. בבלגיה נעצרו מספר גברים בחשד שהיו מעורבים בפיגועים - על פי דיווחים, המעצרים התבצעו אחרי שמכונית בעלת מספר רישוי בלגי נצפתה סמוך לאולם המופעים "בטקלאן".

ישראל העבירה מידע, יוון הודתה: "המחבלים עברו דרכנו"

מהחקירה עולה שכל חגורות הנפץ שהיו על המחבלים - גם אלה שבאצטדיון ובכיכר הנסיון - היו זהות. הן הוכנו באותו מקום והכילו את אותו חומר נפץ. כל המפגעים היו בקשר ביניהם במהלך הפיגוע. סוכנות הידיעות AP דיווחה אתמול כי אחד המחבלים המתאבדים היה ברשימת המעקב של ארגוני הביון הצרפתיים, בחשד שקיים קשר עם ארגוני טרור.

כוחות הביטחון ביוון דיווחו במהלך הלילה כי שניים מתוך המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור בפריז הגיעו לצרפת מסוריה ועברו דרך מדינת האיים. השניים, שככל הנראה החזיקו גם בדרכונים סורים, היו חלק מהחוליות שרצחו 129 בני אדם. על פי ההערכות, לפחות חלק מהמחבלים התאמנו בסוריה לפני הגעתם לאירופה.

מקור ישראלי בכיר אמר אמש כי ישראל העבירה בשעות האחרונות מידע מודיעיני לצרפת על המחבלים שביצעו את סדרת הפיגועים בפריז. בישראל רואים קשר ישיר בין הפיגוע בצרפת להפלת המטוס הרוסי בסיני לפני כשבועיים וגורמי ביטחון מתריעים כי טורקיה מהווה פרצה ביטחונית מסוכנת לאירופה. אחד מהגורמים אמר כי לישראל מידע מודיעיני על כוונת דאע"ש לבצע פיגועים נוספים באירופה.

טרור בפריז - עדכונים אחרונים:

מתקפת הטרור בפריז: פוענחה זהותו של אחד המחבלים

מתקפת הטרור בפריז: ישראל העבירה לצרפת מידע על המחבלים

עצרת הזדהות עם צרפת בת"א: "המאבק בטרור משותף"

בשל התרעת שווא: אזור האייפל פונה‎

אימה והלם בפריז: "בוכים, אך לא נכנעים לפחד"

בגלל רכב מבלגיה: 3 חשודים נעצרו

"התאמנו בסוריה, רצחו בפריז"

דאע"ש נטל אחריות; צרפת: זו מלחמה