אימה והלם בפריז: "בוכים, אך לא נכנעים לפחד"

צרפת מנסה להתאושש ממתקפת הטרור הרצחנית שבה נרצחו 129 ונפצעו 352, כ-100 מהם קשה. פרחים ונרות הונחו בזירות השונות. "זה מפחיד, אף פעם לא ראיתי את העיר כך", אמר אחד מתושבי עיר האורות. 3 חשודים נעצרו בבלגיה

שקט מצמית אפף היום (שבת) את רחובות בירת צרפת, כשבכל מקום הורגשו הצער, האימה וההלם, אחרי מתקפת הטרור הרצחנית אתמול שגבתה את חייהם של 129 חפים מפשע ופצעה 352 נוספים - 99 מהם באורח קשה ואנוש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השדרות המרכזיות של עיר האורות, שבכל יום אחר שוקקות חיים עם נשים וגברים שעורכים קניות בבוטיקים היוקרתיים - נדמו היום לפתע. מגדל אייפל, סמל העיר שבדרך כלל גדוש תיירים, נותר היום ריק מאדם. כך גם מוזיאון הלובר המפורסם ומרכזים אחרים ברחבי העיר.

(רויטרס)

"אף פעם לא ראיתי את העיר נראית כך", אמר תושב פריז לרשת "פראנס 24". "זה מפחיד. איש לא מישיר מבט לחברו". על המדרכות, סמוך לזירות הטרור שרק לפני שעות ספורות הוכתמו בדם הנרצחים, הניחו עוברים ושבים זרי פרחים ונרות לאות אבל והזדהות עם המשפחות שאיבדו את יקיריהן על לא עוול בכפם. חלקם התפללו, אחרים פרצו בבכי בלתי נשלט.

מוריס מלול (24), תושב פריז, הגיע להניח פרחים מחוץ למועדון "בטקלאן" - המקום שבו אירע הטבח המרכזי במתקפת הטרור, כש-100 בני אדם נטבחו על ידי מחבלים. "אני עצוב מאוד וזועם", הוא אמר לרשת NBC.

"זו המתקפה השנייה בתוך כמה חודשים. זה לא הגיוני", המשיך בצער, אך הדגיש: "אנחנו צריכים להמשיך את חיינו, אי אפשר לחיות כל הזמן בתוך הבתים. למרות הטרגדיה, צריך להמשיך הלאה".

ולריו גראסי (27), צלם במקצועו, מתגורר מטרים ספורים מאולם הדמים. כשהתבצע הטבח, הוא היה בביתו ושמע את הפיצוצים. כשהטלוויזיה עברה לשדר את תמונות האימה - הוא הבין מה קרה סמוך למקום מגוריו. "אני לא חושב שאחיה אחרת מעתה", הוא אומר באופטימיות. "לא ניכנע לפחד, נילחם בו".

רכב מבלגיה נתפס ליד "בטקלאן", שלושה נעצרו. התובע הכללי בצרפת: המחבלים הגיעו בשלוש חוליות

חקירת מתקפת הטרור הרצחנית בפריז שבצרפת נמשכת ביתר שאת והערב כבר נעצרו בבלגיה כמה גברים בחשד שהיו מעורבים לפיגועים אמש. על פי דיווחים, המעצרים התבצעו אחרי שמכונית בעלת מספר רישוי בלגי נצפתה סמוך לאולם המופעים "בטקלאן". התובע הראשי בצרפת פרנסואה מולין אמר כי המחבלים הגיעו בשלוש חוליות במכוניות ששכרו בבלגיה.

לפי דיווחים בכלי תקשורת בצרפת, חלק ממבצעי מתקפת הטרור הקשה נשאו דרכונים סוריים, מצריים, לבנוניים וצרפתיים. אחד המחבלים ניסה להיכנס עם כרטיס שרכש לאצטדיון סטאד דה-פראנס, שבו נערך משחק כדורגל בין נבחרות צרפת לגרמניה, נעצר על ידי המאבטחים בכניסה לבדיקה - ואז פוצץ את עצמו.

המחבל שהחזיק בדרכון הצרפתי היה בשנות ה-30 לחייו ומוכר למשטרה המקומית. הוא ריצה בעבר מאסר על עברות פליליות. זאת דרך מוכרת של דאע"ש לגייס מפגעים - איתור אנשים מתאימים בבתי הכלא וגיוסם. עוד עולה מהחקירה, שכל חגורות הנפץ שהיו על המחבלים - גם אלה שבאצטדיון ובכיכר הנסיון - היו זהות. הן הוכנו באותו מקום והכילו את אותו חומר נפץ. כל המפגעים היו בקשר ביניהם במהלך הפיגוע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח הערב את תנחומיו לעם הצרפתי: "ישראל ניצבת כתף אל כתף עם צרפת במאבק מול האיסלאם הקיצוני ששוטף את המזרח התיכון וחלקים נרחבים של העולם". הוא הוסיף כי הנחה את שירותי הביטחון והמודיעין של ישראל "לסייע בכל דרך לעמיתיהם בצרפת ומדינות אירופה הנוספות", ובמקביל ביקש להדק את האבטחה סביב מוסדות יהודיים בארץ ובעולם.

"הטרור הוא התקפה שיטתית ומכוונת נגד אזרחים חפים מפשע", הוסיף נתניהו. "אין דבר שמצדיק את הטרור, תמיד צריך לגנות אותו. חפים מפשע בפריז, בלונדון, במומבאי, בבואנוס איירס ובירושלים הם אינם הסיבה לטרור אלא הקורבנות שלו ויותר יותר של טרור איסלאמי קיצוני. אני אומר שנים רבות שהטרור האיסלאמי תוקף את ישראל ואת המערב כי הוא רוצה להשמיד אותנו. נקודה. יש לראות בהתקפה על כל אחד מאיתנו כהתקפה על כולנו. יש לגנות ולהילחם בכל מעשה של טרור באופן שווה. להילחם בטרוריסטים באמת מיד אחת ללא היסוס ובנחישות. אני קורא לעולם התרבותי כולו - זה הזמן להתאחד נגד מגיפת הטרור העולמית".

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הביע הערב השתתפות בצערם של אזרחי צרפת. "הטרור הזה פגע אמש בצרפת ובעם הצרפתי, אך הוא מכוון גם כלפי העולם החופשי וכלפי ערכי החופש והדמוקרטיה שאנו מקפידים עליהם ונאבקים למענם", הדגיש. "צרפת וישראל חולקות את ערכי החופש הללו, ואנו נחושים להיאבק בטרור הג'יהאדיסטי הזה בשילוב זרועות".