מתקפת הטרור בצרפת: "המחבלים התאמנו בסוריה, הגיעו מגרמניה ורצחו בפריז"

בבוקר שאחרי מרחץ הדמים ברחובות בירת צרפת מתחילים להתבהר פרטים אודות המתקפה הקשה ביותר שידעה המדינה מאז מלחה"ע 2. דיווחים: חלק מהמחבלים נשאו דרכונים צרפתיים, מצריים וסוריים והגיעו מגרמניה. מגדל אייפל והלובר נסגרו למבקרים. הולנד הכריז על שלושה ימי אבל

"גם את העיר, גם אותה הם הרגו הלילה" (כותרת ב"לה-מונד" הצרפתי)

כמעט יממה אחרי המתקפה הקשה ביותר שחוותה צרפת מאז מלחמת העולם השנייה אמש (שישי), בה נרצחו לפחות 128 בני אדם ונפצעו כ-237, מתחילים להתבהר פרטים אודות סדרת פיגועי הטרור והמחבלים שביצעו אותם. זמן קצר אחרי שדאע"ש נטל אחריות, סוכנות הידיעות AP מדווחת כי אחד המחבלים המתאבדים היה ברשימת המעקב של ארגוני הביון הצרפתיים, בחשד שקיים קשר עם ארגוני טרור. ככל הנראה, המחבלים נשאו דרכונים סוריים, צרפתיים, מצריים ולבנוניים.

מתקפת טרור בצרפת - עדכונים אחרונים

דאע"ש נטל אחריות; צרפת: זו מלחמה

תיעוד מצמרר: הבריחה מאולם ההופעות

פריז במצור: "הרחובות שוממים"

העולם מזועזע: "פשע נגד האנושות"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד המחבלים, שהיה חלק מהחוליה שביצעה את הטבח באולם התיאטרון "בטקלאן" ורצחה כ-100 בני אדם סמוך לחצות, הוא אזרח צרפתי בעל השקפות דתיות-קיצוניות שהינו מוכר למשטרה. כך מדווח העיתון "ליברסיון". לפי שעה זהויות המחבלים טרם פורסמו. מחקירת הרשויות בצרפת עולה כי הם התאמנו ככל הנראה בסוריה ומשם יצאו לפריז דרך גרמניה.

על פי הדיווח ב"ליברסיון", על אחד המחבלים שביצעו את הפיגוע באצטדיון "סטאד דה-פראנס", שם גם שהה נשיא צרפת פרנסואה הולנד בעת משחק ידידות בין צרפת לגרמניה, נמצא דרכון מצרי. מחבל נוסף שהיה עמו, כך על פי הדיווח, נמצא דרכון סורי.

אחר הצהריים נסגר מגדל אייפל למבקרים וכך גם מוזיאון הלובר. בנאום מיוחד שנשא בארמון האליזה בצהריים אמר הנשיא פרנסואה הולנד כי דאעש "פתח במלחמה" נגד צרפת. "צרפת לא תיכנע בפני דאע"ש ותשתמש בכל האמצעים הקיימים - בפנים ובחוץ - יחד עם בעלי בריתה שאף הם מאוימים", הדגיש הולנד.

נשיא צרפת אמר כי ביכולתו של המערב להתגבר על מעשי הטרור: "כאב הלב הזה יחזק אותנו. צרפת חזקה והיא תנצח את הברבריות הזו. ההיסטוריה מראה שיש לנו את הכוח לעשות את זה ונעשה את זה. נגן על המולדת ונשמור על ערכינו".

"ההתקפה היא רק ההתחלה"

דקות ספורות אחרי נאומו של הולנד, פרסמו אנשי המדינה האיסלאמית הודעה רשמית מוקלטת בה נטלו אחריות לפיגועים. "שמונה אנשים שלנו שעטו חגורות נפץ תקפו את המוקדים בעיר", נכתב בהודעה. "עכשיו תדע צרפת וכל ההולכים בדרכה שהם יישארו בראש רשימת היעדים של ארגון המדינה האסלאמית. ריח המוות ימשיך להיות באפם".

ההודעה המשיכה באותה הרוח. "חללי החליפות תקפו את בירת הזנות וההוללות אחרי העלבון העז שהופנה לנביא שלנו, אחרי שצרפת התרברבה בלחימה נגד האיסלאם והמוסלמים", אמר הדובר. "המטוסים שלהם לא עזרו להם. ההתקפה הזו היא רק ההתחלה של סערה וגם אזהרה למי שצריך להפיק לקחים".

זגוגית מנופצת במסעדה (רויטרס)

זמן קצר לפני נאומו של הולנד פרסם ארגון דאע"ש סרטון שמאיים על צרפת במתקפות נוספות במידה והמתקפות של המדינה, כנראה בסוריה, יימשכו. "כל עוד תמשיכו בהפצצות, לא תחיו בשלום, תפחדו לצאת לשוק", ציינו אנשי דאע"ש בסרטון. "מי שלא יכול לצאת לקרב בסוריה, שיבצע מתקפות בצרפת".

בעולם נמשך גל הגינויים בעקבות מתקפת הטרור הרצחנית שאירעה בפריז הלילה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את כל גופי הביטחון, להעניק כל סיוע ביטחוני לצרפת ולכל מדינה אחרת באירופה בעקבות מתקפת הטרור. במקביל הורה נתניהו לאנשי משרד החוץ ולנציגויות ישראל ברחבי העולם להוריד את דגל ישראל לחצי התורן.

מאות שוטרים נפרשו ברחבי פריז

גם נשיא סוריה בשאר אסד, שמתקפת הטרור ככל הנראה אירעה בעקבות המתרחש במדינתו, גינה את גל הפיגועים. "המתקפה הזאת דומה למה שהעם שלנו חווה במשך חמש שנים", אמר הבוקר אסד.

על פי מניין ההרוגים הרשמי, לפחות 128 בני אדם נרצחו במתקפת הטרור המשולבת בפריז. 99 בני אדם נפצעו קשה ופונו לבתי החולים. ההערכות לא רשמיות מדברות על כ-200 פצועים בסך הכל. האירוע הקשה ביותר אירע באולם קונצרטים במרכז הבירה, שם נרצחו יותר מ-100 בני אדם שצפו באותה שעה בהופעת רוק כבד. על פי דיווחים שונים, בין ארבעת המחבלים באולם הייתה גם אישה אחת.

יותר מ-1,500 שוטרים וחיילים נפרשו מאז שעות הלילה בפריז. הממשלה פרסמה הודעה מיוחדת לתושבי הבירה שקראה להם להישאר בבתיהם. במקביל הוחלט על סגירת הגבולות היבשתיים בין צרפת ושכנותיה ולפרק זמן קצר הופסקו הנחיתות וההמראות בנמל התעופה הבינלאומי "אורלי".

בהכנת הידיעה השתתפו ערד ניר, אהוד יערי, אלעד שמחיוף, אהרון ברנע ועמית ולדמן.