דאע"ש נטל אחריות; צרפת: זו מלחמה

מניין ההרוגים הרשמי במתקפת הטרור והטבח בפריז עומד על 128 הרוגים ו-99 פצועים. דאע"ש: "ריח המוות ימשיך להיות באפה של צרפת ושל ההולכות בדרכה". הנשיא הולנד: "לא ניכנע, נשתמש בכל האמצעים". משדר מיוחד

שעות אחרי המתקפה החריפה ביותר שחוותה צרפת על אדמתה מאז מלחמת העולם השנייה, הכריז הנשיא פרנסואה הולנד כי ארגון המדינה האסלאמית פתח במלחמה נגד צרפת. בנאום מיוחד שנשא בארמון האליזה הצהיר הולנד: "צרפת לא תיכנע". דקות ספורות לאחר הנאום - דאע"ש נטל אחריות למתקפה הרצחנית. על גופותיו של אחד המחבלים נמצא דרכון סורי. הצטרפו למשדר המיוחד בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"צרפת לא תיכנע בפני דאע"ש ותשתמש בכל האמצעים הקיימים - בפנים ובחוץ - יחד עם בעלי בריתה שאף הם מאוימים", ציין הולנד בנאומו. "בגל הטרור הזה, בתקופה הזו, אני קורא לאחדות".

הולנד הדגיש כי ביכולתו של המערב להתגבר על מעשי הטרור. "כאב הלב הזה יחזק אותנו", הוא הבהיר. "צרפת חזקה והיא תנצח את הברבריות הזו. ההיסטוריה מראה שיש לנו את הכוח לעשות את זה ונעשה את זה. נגן על המולדת ונשמור על ערכינו".

"ההתקפה היא רק ההתחלה"

דקות ספורות לאחר נאומו של הולנד, פרסמו אנשי המדינה האסלאמית הודעה רשמית מוקלטת בה נטלו אחריות לפיגועים. "שמונה אנשים שלנו שעטו חגורות נפץ תקפו את המוקדים בעיר", נמסר בהודעה. "עכשיו תדע צרפת וכל ההולכים בדרכה שהם יישארו בראש רשימת היעדים של ארגון המדינה האסלאמית. ריח המוות ימשיך להיות באפם".

ההודעה המשיכה באותה הרוח. "חללי החליפות תקפו את בירת הזנות וההוללות אחרי העלבון העז שהופנה לנביא שלנו, אחרי שצרפת התרברבה בלחימה נגד האיסלאם והמוסלמים", אמר הדובר. "המטוסים שלהם לא עזרו להם. ההתקפה הזו היא רק ההתחלה של סערה וגם אזהרה למי שצריך להפיק לקחים".

זמן קצר לפני נאומו של הולנד פרסם ארגון דאע"ש סרטון שמאיים על צרפת במתקפות נוספות במידה והמתקפות של המדינה, כנראה בסוריה, יימשכו. "כל עוד תמשיכו בהפצצות, לא תחיו בשלום, תפחדו לצאת לשוק", ציינו אנשי דאע"ש בסרטון. "מי שלא יכול לצאת לקרב בסוריה, שיבצע מתקפות בצרפת".

בעולם נמשך גל הגינויים בעקבות מתקפת הטרור הרצחנית שאירעה בפריז הלילה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את כל גופי הביטחון, להעניק כל סיוע ביטחוני לצרפת ולכל מדינה אחרת באירופה בעקבות מתקפת הטרור. במקביל הורה נתניהו לאנשי משרד החוץ ולנציגויות ישראל ברחבי העולם להוריד את דגל ישראל לחצי התורן.

מאות שוטרים נפרסו ברחבי פריז

גם נשיא סוריה בשאר אסד, שמתקפת הטרור ככל הנראה אירעה בעקבות המתרחש במדינתו, גינה את גל הפיגועים. "המתקפה הזאת דומה למה שהעם שלנו חווה במשך חמש שנים", אמר הבוקר אסד.

על פי מניין ההרוגים הרשמי, לפחות 128 בני אדם נרצחו במתקפת הטרור המשולבת בפריז. 99 בני אדם נפצעו קשה ופונו לבתי החולים. ההערכות לא רשמיות מדברות על כ-200 פצועים בסך הכל. האירוע הקשה ביותר אירע באולם קונצרטים במרכז הבירה, שם נרצחו יותר מ-100 בני אדם שצפו באותה שעה בהופעת רוק כבד. על פי דיווחים שונים, בין ארבעת המחבלים באולם הייתה גם אישה אחת.

1,500 שוטרים וחיילים נפרסו (רויטרס)

יותר מ-1,500 שוטרים וחיילים נפרסו מאז שעות הלילה בפריז. הממשלה פרסמה הודעה מיוחדת לתושבי הבירה שקראה להם להישאר בבתיהם. במקביל הוחלט על סגירת הגבולות היבשתיים בין צרפת ושכנותיה ולפרק זמן קצר הופסקו הנחיתות וההמראות בנמל התעופה הבינלאומי "אורלי".

 בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, אהוד יערי, אודי סגל, ערד ניר, ירון אברהם, ירון שניידר, אלעד שמחיוף ואהרן ברנע.