פריז במצור: "הרחובות שוממים"

מצב החירום שהוכרז בצרפת בעקבות גל הפיגועים בבירה נמשך. הגבולות היבשתיים נסגרו ליוצאים ולנכנסים והקבינט הצרפתי כונס לישיבה מיוחדת. התושבים בפריז מדווחים על עיר רפאים: "יש רק משטרה ברחובות, קראו לנו להישאר בבתים"

שעות ספורות אחרי מתקפת הטרור בפריז, הבירה הצרפתית מתקשה לחזור לשגרה: תושבים מדווחים כי העיר נצורה וכי האזרחים מסתגרים בבתיהם. על פי עדויותיהם של התושבים, המשטרה נמצאת כמעט בכל מקום במטרה למנוע מתקפות אפשריות נוספות. בשעה זו מתכנסת ממשלת צרפת לישיבה מיוחדת ומצב חירום הוכרז במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אוסנת ליכטפלד, ישראלית תושבת פריז סיפרה כי התחושות מאוד קשות. "אני כל הזמן מול הטלוויזיה ושומעת סירנות בחוץ", אמרה ליכטפלד לחדשות 2. "אנחנו גרים קרוב למקום שבו התחילו היריות הראשונות. קיבלנו מסרון שהיו פיגועים ובעלי, שהוא צלם עיתונות, מיד קפץ לזירה.

"מקומות נסגרים ואנשים די בפאניקה כי לא יודעים איך להתנהל עם כל זה ומחכים להנחיות", היא הוסיפה. "אני בטח לא אתן לילדים שלי לצאת החוצה היום. כל אחד רוצה להגן על המשפחה שלו כרגע".

מסעדה ריקה במרכז העיר

"אנשים לא יודעים מה קורה"

מרטין פיטוסי, גם היא מתגוררת בבירת צרפת, אמרה כי הרחובות שוממים. "פריז סגורה בכל מקום", תיארה פיטוסי. "הם עצרו את העבודה והנהיגה ברחובות בפריז. יש משטרה בכל מקום. אנשים נצורים בבתיהם אף אחד לא נמצא ברחובות".

"אף אחד לא מבין מה קורה", ציינה פיטוסי. "הרבה אנשים ישנים ולא יודעים מה קרה הלילה. הרבה אנשים שיודעים בחרו להישאר בבית. הממשלה אמרה להישאר בבתים".

מוטי שרף ששוהה בפריז סיפר לחדשות 2 כי נראה שהצרפתים עדיין בהלם. "הם עדיין לא מעכלים את מה שקורה", אמר שרף. "הם לא יודעים מאיפה זה נחת עליהם ולמה".

"רק שוטרים ברחובות". פריז הלילה (רויטרס)

1,500 שוטרים וחיילים נפרסו ברחבות פריז

"כל הממד האנושי מנוטרל", הדגיש שרף. "שומרים פה על איפוק מאוד גדול ומתמקדים בדיווחים ובמספרים. התחושה היא של אי בהירות ופאניקה. אנחנו כישראלים חווינו פיגועים, והתחושה היא שהם החליטו לעצור הכול כי הם לא יודעים מה עושים".

יותר מ-1,500 שוטרים וחיילים נפרסו מאז שעות הלילה בפריז. הממשלה פרסמה הודעה מיוחדת לתושבי הבירה, הקוראת להם להישאר בבתיהם. במקביל הוחלט על סגירת הגבולות היבשתיים בין צרפת ושכנותיה ולפרק זמן קצר הופסקו הנחיתות וההמראות בנמל התעופה הבינלאומי "אורלי".

בעקבות גל הפיגועים ביטל נשיא אירן חסן רוחאני את ביקורו המתוכנן בצרפת וגם להקת U-2 הודיעה על ביטול הופעתה בעיר. אפילו אתר השעשועים "יורו-דיסני" נסגר הבוקר למבקרים - לראשונה מאז שנפתח בשנת 1992.