מצב חירום בצרפת: "נסגור את הגבולות"

לאחר שכינס דיון חירום , הודיע נשיא צרפת על צעדי חירום ועל סגירת גבולות המדינה. "הטרוריסטים רוצים לראות אותנו מפוחדים. אנו נתגבר על הטרור", הצהיר. בישראל עוקבים אחר האירועים: נתניהו ביקש להגביר את האבטחה סביב מוסדות יהודיים

אירוע הירי במסעדה (רויטרס)

מתקפת הטרור בפריז - צרפת סוגרת את הדלתות: נשיא צרפת פרנסואה הולנד, שנכח במגרש הכדורגל לידו אירעו פיצוצים במהלך המתקפה, כינס דיון דחוף בקבינט. לאחר מכן יצא והצהיר לעם הצרפתי על שורת צעדים להגברת הביטחון: בהם סגירת הגבולות והכרזה על מצב חירום. רצף פיגועי הטרור בעיר טרם הסתיים, ועשרות בני ערובה עדיין מוחזקים ככל הנראה באולם הקונצרטים. בשלב זה נחסמה גם היציאה מהמדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם עיריית פריז הורתה לתושבים להישאר בבתיהם. "כינסתי את הקבינט, יהיו מספר שינויים, נסגור הגבולות", אמר הולנד, "זה מצב נוראי. המחשבות שלי עם הפצועים. זה הזמן לאחדות. צרפת צריכה להיות חזקה, אנו קוראים לכולם להיות אחראים. הטרוריסטים רוצים לראות אותנו מפוחדים. אנו נתגבר על הטרור". בלגיה הציבה נקודות בידוק נוספות בגבול עם צרפת: כמו כן היא הידקה את הבידוק של כניסות הרכבות והטיסות מצרפת בעקבות מתקפת הטרור במדינה השכנה.

חשבונות טוויטר שמזוהים עם דאע"ש החלו לפרסם הודעות צוהלות עם התגית (האשטג) "פריס בוערת". מנגד, נשיא ארה"ב ברק אובמה מסר הצהרה מיוחדת בעקבות המתקפה: "אנו רואים ניסיון מזעזע לבצע טרור נגד חפים מפשע לא רק על צרפת אלא על הערכים שלנו. אנו מוכנים להגיש סיוע לבני בריתנו במאבק בטרור". גם ראש ממשלת בריטניה פרסם הודעת תדהמה והבטיח לסייע לצרפתים.

טבח במסעדה, פיצוצים ליד אצטדיון

ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו הודיע כי הוא עוקב אחר האירועים בפריז ומקבל עדכונים מאנשי משרד החוץ וגורמי הביטחון. נתניהו הנחה את משרד החוץ לפנות לגורמי הביטחון בצרפת בבקשה להגביר את האבטחה סביב שגרירות ישראל, השליחים ומוסדות יהודיים. "ישראל עומדת כתף אל כתף עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד והעם הצרפתי, במלחמה המשותפת נגד הטרור", הצהיר. "אני שולח תנחומים בשם העם בישראל למשפחות הנרצחים ומאחל החלמה מהירה לפצועים".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה שהיא "מאוד מזועזעת מהידיעות והתמונות שמגיעות הלילה מפריז", והיא טענה שמחשבותיה עם הקורבנות של "מה שנראה כמו פיגועי הטרור". גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון גינה את "מתקפת הטרור הבזויה הזו". 

שורת הפיגועים החלה כאשר דווח על אירוע ירי חריג ברובע ה-10 בפריז, במסעדה בשם Cambodge, בה נורו סועדים על ידי מתנקש חמוש בנשק אוטומטי. גורם משטרתי בצרפת אישר כי "מספר בני אדם נהרגו בזירה", אך לא הרחיב לגבי הרקע.

חילוץ בני ערובה מהאולם (רויטרס)

במקביל דווח על שלושה פיצוצים שנשמעו בבר בפריז סמוך לאצטדיון סטאד דה פראנס, בו נערך משחק כדורגל: משחק ידידות בין נבחרות צרפת וגרמניה. הדי הפיצוצים נשמעו במהלך המשחק ובהלה נרשמה באצטדיון. לא ידוע בשלב זה על נפגעים בזירה זו. עדי ראייה דיווחו כי שמעו פיצוצים ונסו בבהלה ליציאות החירום. כוחות ביטחון רבים הגיעו לזירות והוצבו בכוננות מחשש למתקפות נוספות. לפחות אחד הפיצוצים, על פי הדיווחים, בוצע על ידי מחבל מתאבד.

הכריז על מצב חירום. הולנד (רויטרס)

עוד דווח כי הנשיא הצרפתי הולנד הוצא מהאצטדיון במהלך המשחק בידי האבטחה: טרם התברר האם הוא היה מטרת המתקפה, ונחקר האם יש קשר בין המקרים. הצופים באצטדיון הכדורגל "ננעלו" בתוך המתחם מחשש למתקפת טרור נוספת - מלבד אישי ציבור שהוברחו. לאחר כשעה ובעקבות סיום המשחק, האצטדיון פונה בצורה מבוקרת. כמו כן דווח על אירוע ירי במרכז קניות Les halles בעיר, אך לא התקבל אישור רשמי לכך.

עמית ולדמן, אלעד שמחיוף, ערד ניר ואסף יחזקאלי השתתפו בהכנת הידיעה.