בני הערובה: "הם טבחו אחד-אחד"

החמושים נכנסו לאולם ההופעות בפריז, ירו בצופים רבים ולקחו לפחות 100 מהם כבני ערובה. חלקם ניסו להעביר מסרים ברשתות החברתיות וקראו לחילוצם: עשרות הצליחו לברוח ולאחר כשעה חולצו רבים נוספים. פעילי דאע"ש חגגו ברשתות החברתיות: "פריז בוערת"

טבחו בבני ערובה "למען סוריה": במרכז רצף הפיגועים שזעזעו את פריז עומד משבר בני הערובה באולם הקונצרטים "בטקלאן", בו נחטפו יותר מ-100 צופים שנכחו בהופעה על ידי שני חמושים. בכלי תקשורת בצרפת דווח כי כמאה בני אדם, מתוך כ-150 ההרוגים בכל רחבי הבירה נהרגו בזירה זו. בני הערובה פנו לרשתות החברתיות וקראו לשחרורם: "טובחים בנו אחד אחד, תבואו מהר!". לאחר כשעה חולצו במהלך הלילה (בין שישי לשבת) עשרות בני ערובה והמחבלים נורו למוות, כ-100 גופות של בני ערובה התגלו במקום. על פי דיווח ברשת "פוקס" האמריקנית, אחד המחבלים צעק לפני שנורה למוות "אני דאע"ש!".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים, בידי המחבלים הוחזקו עשרות בני ערובה, בתיאטרון בטקלאן 100 מתוכם נרצחו לפני החילוץ. בצרפת דווח כי היחידה למלחמה בטרור הצרפתית חדרה לאולם בבטקלאן: "הם מצאו הרבה מאוד הרוגים בפנים". האולם פונה מכל האנשים שבו, והמחבלים ככל הנראה נורו וחוסלו. הלהקה, "איגלז אוף דת' מטאל", הצליחה להימלט מהבמה ברגע האחרון. מדובר בלהקה שהופיעה לאחרונה בישראל, וייתכן שההתקפה נגדה כוונה בשל הצעד שזוהה כהזדהות עם ישראל.

ההלם מחוץ לאצטדיון הכדורדל (רויטרס)

"היה שם מרחץ דמים"

עד ראייה מאולם ההופעות דיווח: "הם צעקו אללה הוא אכבר: למען סוריה". אחר הוסיף ברשת החברתית: "הם יורים פה בכולם". עיריית צרפת הורתה לתושבים להישאר בבתיהם, והנשיא הולנד הודיע על צעדי ביטחון דחופים - בהם סגירת הגבולות והכרזה על מצב חירום. כל בתי הספר והאוניברסיטאות בעיר יהיו סגורים מחר.

"הם החליפו מחסניות ועברו בין האנשים, פשוט ביצעו טבח", דיווחו בני ערובה ששוחררו לתקשורת הצרפתית. בן ערובה שחולץ מהמתחם בשם ג'וליאן סיפר לרשת CNN: "היה שם מרחץ דמים, הרציחות עדיין נמשכות". לדבריו, החמושים לא היו רעולי פנים: ראיתי את אחד מהם. לא היה לו זקן, הם נראו כמו כל אחד. הם לא אמרו כלום, פשוט ירו".

חשבונות טוויטר שמזוהים עם דאע"ש החלו לפרסם הודעות צוהלות עם התגית (האשטג) "פריס בוערת". מנגד, נשיא ארה"ב ברק אובמה מסר הצהרה מיוחדת בעקבות המתקפה: "אנו רואים ניסיון מזעזע לבצע טרור נגד חפים מפשע לא רק על צרפת אלא על הערכים שלנו. אנו מוכנים להגיש סיוע לבני בריתנו במאבק בטרור". גם ראש ממשלת בריטניה פרסם הודעת תדהמה והבטיח לסייע לצרפתים.

"כינסתי את הקבינט, יהיו מספר שינויים, נסגור הגבולות", אמר הולנד, "זה מצב נוראי. המחשבות שלי עם הפצועים. זה הזמן לאחדות. צרפת צריכה להיןת חזקה, אנו קוראים לכולם להיות אחראים. הטרוריסטים רוצים לראות אותנו מפוחדים. אנו נתגבר על הטרור. המבצעים האלה לא הסתיימו עדיין, הם נמשכים ברחבי פריז".

שורת הפיגועים החלה כאשר דווח על אירוע ירי חריג ברובע ה-10 בפריז, במסעדה בשם Cambodge, בה נורו סועדים על ידי מתנקש חמוש בנשק אוטומטי. גורם משטרתי בצרפת אישר כי "מספר בני אדם נהרגו בזירה", אך לא הרחיב לגבי הרקע.

עד ראייה במסעדה ברובע העשירי סיפר: "נכנס חמוש והתחיל לירות מסביב. זה היה נורא, כולם נשכבו מיד על הרצפה. הייתי בהלם". בן גראנט, עד ראיה בריטי, הוסיף: "הייתי עם אשתי בבר, אמרו לי שיש אנשים שיורים ממכוניות. יש המון הרוגים, בכנות זה נוראי אני הייתי בחלק האחורי של הבר, לא ראיתי כלום אבל שמעתי ירי. נפלנו לקרקע וערמנו שולחנות מעל הראש".

"מתקפה על האנושות" (רויטרס)

במקביל דווח על שלושה פיצוצים שנשמעו בבר בפריז סמוך לאצטדיון סטאד דה פראנס, בו נערך משחק כדורגל: משחק ידידות בין נבחרות צרפת וגרמניה. הדי הפיצוצים נשמעו במהלך המשחק ובהלה נרשמה באצטדיון. לא ידוע בשלב זה על נפגעים בזירה זו. עדי ראייה דיווחו כי שמעו פיצוצים ונסו בבהלה ליציאות החירום. כוחות ביטחון רבים הגיעו לזירות והוצבו בכוננות מחשש למתקפות נוספות. במקביל מגיעות גם מספר חדשות טובות מהעיר מוכת הטרור: פריזאים מציעים לתיירים שנתקעו לבלות את הלילה בביתם. תחת ההאשטג #porteouverte.

הכוננות בבירת צרפת נותרה גבוהה מאז מתקפת הטרור במשרדי "שרלי הבדו" בחודש ינואר, בה נרצחו 12 מעובדי העיתון. הרוצחים, סעיד ושריף קואשי, רצו להעניש את העיתון על פרסום הקריקטורות של מוחמד, והם נהרגו בקרב יריות עם המשטרה מספר ימים לאחר מכן - במקביל לפיגוע ב"היפר כשר" בו נרצחו ארבעה יהודים על ידי מחבל.

כוחות ביטחון לקראת הפריצה (רויטרס)

עמית ולדמן, אלעד שמחיוף, ערד ניר, אהרן ברנע ואסף יחזקאלי השתתפו בהכנת הידיעה.