סקר בינלאומי: מהי המדינה הנדיבה ביותר בעולם?

האם אזרחי תאילנד פותחים את הכיס למתרימים יותר או פחות מאזרחי ארצות-הברית? מי מתנדב יותר, ישראלים או ניו-זילנדים? ואיפה הסיכוי הגבוה ביותר שיסייעו לכם מבלי להכיר אתכם, מיאנמר או עירק? סקר בינלאומי חדש חושף את הרגלי התרומה וההתנדבות ב-145 מדינות - ולא בטוח שנאהב את הממצאים על ישראל

מי המדינה הנדיבה בעולם? אילוסטרציה (חדשות 2)

עלייה בנדיבות העולמית: 1.4 מיליארד בני אדם, שהם 31.5% מאוכלוסיית העולם, תרמו מכספם במהלך 2014, עלייה משמעותית לעומת 2013, בה רק 28.3% מהאוכלוסייה תרמה כסף לצדקה. לפי ממצאי הסקר הבינלאומי שערך ארגון CAF הלונדוני, מיאנמר היא המדינה הנדיבה בעולם, כאשר 90% מהמבוגרים בה תרמו מכספם לצדקה בשנה החולפת וכמחצית מהם מתנדבים בזמנם החופשי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דירוג המדינות נקבע לאחר ש-150 אלף נסקרים ברחבי העולם נשאלו על ידי סוקרי המכון הידוע גאלופ לגבי תרומותיהם הכספיות, הקדשת זמן להתנדבות למטרות צדקה וכן תדירות סיוע לזרים. אחרי מיאנמר ממוקמות ארצות הברית, ניו זילנד, קנדה ואוסטרליה כמדינות הנדיבות ביותר. המדינה הכי פחות נדיבה היא בורונדי האפריקנית, כשאחריה ממוקמות סין, תימן וליטא.

לפי החוקרים, את דירוגן הגבוה של מיאנמר ושכנתה תאילנד, בה 87% מהמשיבים העידו כי תרמו כסף לאחרונה, ניתן לייחס לאופיין הבודהיסטי ולמסורת הנפוצה בהן של תרומה לקהילות נזירים המכונה "סנגה דאנה". גם בכל הנוגע לתרומת זמן להתנדבות מיאנמר דורגה במקום הראשון, כאשר אחריה דורגו סרי לנקה, ליבריה, ניו זילנד, קנדה וארצות הברית.

מנגד, מגמת ההתנדבות העולמית דווקא צנחה קלות - בעוד שב-2013 21.3% מהאוכלוסייה העידה כי תרמה מזמנה להתנדבות, ב-2014 הנתון עמד על 21%. עם זאת, כמעט מחצית מהאוכלוסייה הבוגרת בעולם העידה כי סייעה לזר בשנה החולפת, דבר המהווה עלייה קלה לעומת השנה שקדמה לה. בתחום זה עירק היא המדינה המצטיינת, כשאחריה ממוקמות ליבריה, ארצות הברית, נמיביה וג'מייקה.

ומה עם ישראל?

ישראל מוקמה במקום ה-75 מתוך 145 המדינות שנבדקו, כשרק 32% עסקו בפעילות צדקה כלשהי. 47% מהישראלים העידו כי תרמו כסף במהלך 2014, דבר שמיקם את ישראל במקום ה-34 בקטגוריה זו, ו-21% מהם תרמו מזמנם, מה שמיקם את ישראל כמדינה ה-68 בתחום. מבין כל המדדים שנבחנו, בסיוע לזרים ישראל מוקמה במקום נמוך במיוחד: 139 מתוך 145, כשרק 27% העידו כי עזרו לזר בשנה החולפת.

"מחמם את הלב לראות שאפילו בתקופה זו של אי ודאות כלכלית ברחבי העולם, אנשים נוטים לתרום מכספם למטרות שיסייעו לאחרים", אמר ראש הארגון ג'ון לואו. עוד הוסיף לואו כי "כמעט בכל מקום בעולם אנשים יתאחדו סביב משברים". כך, למשל, אחוז תרומת הכספים באוקראינה מוכת הקונפליקט זינק פי ארבעה בשנה האחרונה, וגם בבלקן נרשמה עלייה משמעותית לאחר שהאזור הוכה בשיטפונות.