בגלל סמים: רוסיה תושעה מתחרויות?

הוועדה העצמאית שהוקמה על ידי הסוכנות העולמית נגד השימוש בסמים ממליצה לגרש את ארגון האתלטיקה הרוסי מתחרויות הספורט העולמיות, לאחר שנחשפו עבירות שימוש בסמים וכשלים שיטתיים. אם האיסור יאומץ על ידי התאחדות האתלטיקה הבינ"ל (IAAF), הספורטאים הרוסים לא יוכלו לקחת חלק בכל האירועים

ארכיון (רויטרס)

יש לגרש את רוסיה מתחרויות האתלטיקה - כך ממליץ היום (שני) דוח של הסוכנות העולמית נגד השימוש בסמים בספורט. הוועדה העצמאית שמונתה על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית בדקה טענות על שימוש בסמים, טיוח של מקרים כאלו, סחיטה של שופטים ומאמנים באתלטיקה הרוסית ומעשי שחיתות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דוח הוועדה זיהה "כשלים מערכתיים" ב-IAAF (התאחדות האתלטיקה הבינלאומית) המונעים תכנית יעילה נגד שימוש בסמים בספורט וקבע כי באולימפיאדת לונדון 2012 נעשו "חבלות מכוונות" כדי למנוע פעולה נגד ספורטאים רוסים החשודים בשימוש בסמים.

נשיא התאחדות האתלטיקה הבינלאומית, הלורד סבסטיאן קו, אמר כי "אלו ימים אפלים לספורט". בריאיון לתחנת הרדיו של ה-BBC הוא סיפר: "היום, לאחר שקראתי חלקים נבחרים מהדוח, התחלתי בסקירה מסיבית בנושא. בשל הטענות שהועלו, אני נחוש עכשיו, יותר מתמיד, לשקם את האמון בספורט שלנו. עם זאת, אני יודע שיש לנו עוד דרך ארוכה".

זכיות לא כשרות באולימפיאדת לונדון

הדוח הוזמן על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית אחרי טענות שהועלו בסרט תיעודי גרמני על עולם האתלטיקה הרוסי. בסרט נטען שספורטאים רוסים שילמו 5% מהרווחים שלהם לפקידים שהיו אחראים לספק לספורטאים את החומרים האסורים ולהגן עליהם במהלך הבדיקות באמצעות העברת השוחד לבודקים. בסרט הועלו לראשונה טענות על כך שגם בהתאחדות האתלטיקה היו גורמים המעורבים בטיוח השימוש האסור.

פקיד רוסי העלה את הטענות לראשונה נגד ויטלי סטפנוב ואשתו יוליה, ספורטאי עבר שהעידו כי השתמשו בחומרים אסורים במהלך הקריירה שלהם. זורקת הדיסקוס לשעבר, יבגניה פצ'רינה, העידה כי "99% מהספורטאים שנבחרו לייצג את רוסיה השתמשו בחומרים אסורים".

פצ'רינה הודחה מהתחרויות למשך 10 שנים בגלל השימוש בסמים. אתלטית נוספת, ליליה שובוקובה, שזכתה במרתון לונדון בשנת 2010 אמרה שגם היא שילמה לפדרציה הרוסית יותר מחצי מיליון דולר כדי לחפות על השימוש שלה בסמים ממריצים.

בסרט התיעודי נראתה גם השיאנית ל-800 מטרים, מריה סבינובה, שזכתה בזהב באולימפיאדת 2012 בלונדון, והודתה בשימוש בסטרואידים האסורים. הדוח עשוי גם לפגוע בסיכוייה של רוסיה לארח תחרויות ואולימפיאדות בעתיד. אם ההמלצות בדוח יאומצו על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית, הספורטאים הרוסים לא יוכלו לקחת חלק בכל האירועים בחסות ההתאחדות, כמו המשחקים האולימפים, אליפויות העולם ואליפויות אירופה.