שחר של יום חדש: ניצחון היסטורי לאופוזיציה במיאנמר

מספירת מרבית הקולות מסתמן ניצחון סוחף לאופוזיציה בבחירות החופשיות הראשונות שנערכות במיאנמר ב-25 השנים האחרונות. את המדינה, שעושה את צעדיה הראשונים מדיקטטוריה צבאית לדמוקרטיה, תוביל זוכת פרס נובל לשלום אונג סן סו צ'י. היא אמנם לא תוכל לכהן כנשיאה, אך תהפוך לדמות המשמעותית ביותר במדינה

סופו של מאבק, סו צ'י (רויטרס)

היסטוריה במיאנמר: ראש מפלגת השלטון הודה היום (שני) בתבוסה בבחירות החופשיות הראשונות שנערכות במדינה מזה 25 שנים. "הפסדנו, אנו מקבלים את התוצאות ללא השגות", אמר יו"ר מפלגת "איחוד הסולידריות והפיתוח" הטאי או. מי שמסתמנת כזוכה הגדולה היא זוכת פרס נובל אונג סן סו צ'ו, שלמרות שלא תוכל לכהן כנשיאה מובילה את המדינה לימים היסטוריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים המגיעים ממיאנמר (לשעבר בורמה), מספירת יותר מ-70% מהקלפיות מסתמן ניצחון סוחף למפלגת האופוזיציה שבראשה עומדת סו צ'י. התמיכה העצומה שלה זכתה מפלגתה עם יותר מ-80% מהקולות מסמנת את ההנהגה הבאה במדינה: מפלגת NLD, "הליגה הלאומית הדמוקרטית". אנשיה צפויים לקבל את מרבית המושבים בפרלמט, מספיק מושבים כדי להקים ממשלה חדשה.

למרות ההתרגשות העולמית מהשינוי שמתרחש במדינה שעד לפני שנים בודדות נחשבה לדיקטטורה חשוכה, אמרה היום סו צ'י כי היא עדיין ממתינה לתוצאות האמת לפני שתוכל להכריז רשמית על ניצחונה. היא קראה לציבור להביע תמיכה גם באנשי המפלגה שהפסידו בבחירות.

הבחירות והניצחון מסמלים עבור מיאנמר צעד עצום במסע מדיקטטורה צבאית לדמוקרטיה - מסע שעבורו סבלה סו צ'י שנים ארוכות של מעצרי בית, ואף זכתה בפרס נובל על מאבקה. העם במינאמר מכנה אותה "הליידי", אבל היא לא תוכל לשמש כנשיאה. עם זאת היא תהפוך לקול החשוב ביותר של המדינה והמפלגה השלטת.

היסטוריה במיאנמר, השבוע (רויטרס)

"הליידי" בת ה-70 זכתה בשנת 1991 בפרס נובל לשלום על פעילותה לקידום הדמוקרטיה במדינה. מאז שנת 1988 היא נכנסה ויצאה ממעצר בית בגלל התבטאויות חוזרות נגד הממשל הדיקטטורי, במהלכו אף שבתה רעב לתקופות ממושכות.

על פי החוקה שנוחסה על ידי הצבא, סו צ'י לא תוכל לכהן כנשיאה בגלל חוק המונע מאזרחים, צאצאי נתינים זרים, מלכהן בתפקיד. בשבוע שעבר היא הכריזה שאם תנצח בבחירות תשנה את החוקה, ותקבל סמכויות רחבות יותר מאלה שיש בידי הנשיא.

למרות הצעד העצום לכיוון ממשל תקין, הצבא במיאנמר עדיין לא ויתר לחלוטין על מוקדי הכוח שלו. על פי החוקה, הצבא ימשיך להחזיק במספר תפקידי מפתח בממשל והוא רשאי להשתלט על השלטון בנסיבות מסוימות. חברות רבות ומשמעותיות ימשיכו להיות תחת פיקוח הצבא, דבר שיעניק לגנרלים שליטה מסוימת על כלכלת המדינה. אך למרות זאת נראה שמדובר בשחר של יום חדש.