ממצאי הקופסה השחורה של המטוס הרוסי: "פצצה הובילה להתרסקות"

כשבוע לאחר התרסקות מטוס חברת "מטרוג'ט" הרוסית בסיני בה נהרגו 224 נוסעים ואנשי צוות, נחשפים ממצאים מניתוח הקופסה השחורה - מהם עולה כי ככל הנראה פצצה שהוטמנה במטוס היא זו שגרמה לפיצוץ הקטלני. גם גורמים רשמיים במספר מדינות מעריכים שזו האפשרות הסבירה ביותר שהובילה לאסון

ממצאי הקופסה השחורה מאשרים - סבירות גבוהה שההתרסקות נגרמה עקב פצצה שהוחדרה למטוס: מניתוח ממצאי הקופסה השחורה של מטוס חברת "מטרוג'ט" הרוסית שהתרסק בשטח סיני לפני כשבוע עולה כי המטוס התרסק כתוצאה מפצצה. ניתוח ממצאי הקופסה השחורה מצטרפים להערכות של גורמי מודיעין בארה"ב ובבריטניה, שקבעו כי קיימת סבירות גבוהה שפצצה שהוטמנה במטוס הובילה לאסון בו נהרגו 224 נוסעים ואנשי צוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכתב העת "לה פואה" הצרפתי, שנחשב למקור אליו מוזרמות הדלפות מטעם גורמי מודיעין, נכתב כי גורם אנונימי המקורב לחקירה חשף שמתוצאות בדיקות ההקלטות בתא הטייס עולה שההתרסקות לא הייתה יכולה להיגרם כתוצאה מכשל טכני או טעות אנוש. מקור לו הייתה גישה להליך הניתוח של הקופסאות השחורות מסר כי נשמע בהקלטות קול עמום של פיצוץ - וכי עקב הפיצוץ לא נגרם נזק למנוע שיכול היה להביא להתרסקות.

הריסות המטוס על קרקע חצי האי סיני

ממצאי החקירה מאששים את הקולות שהשמיעו בארה"ב ובבריטניה, לפיהם המטוס התרסק כתוצאה מפצצה שהוחדרה לתוכו. שר החוץ הבריטי, פיליפ האמונד, אמר כי קיימת סבירות משמעותית לפיה ארגון הטרור דאע"ש אחראי להפלת המטוס - ואילו נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר אמש שישנה אפשרות לפיה ההתרסקות נגרמה עקב פצצה.

מקור רשמי בממשלת מצרים אף מסר הערב לרשת ABC כי כעת, האפשרות לפיה המטוס התרסק עקב פצצה - היא האפשרות הסבירה מכולן. אישוש נוסף לכך ניתן היה לזהות היום במהלך של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שהורה היום להפסיק את כל הטיסות היוצאות מרוסיה למצרים עד להודעה חדשה.

"קלטנו תשדורות של פעילי דאע"ש שתכננו לפוצץ את המטוס"  

מוקדם יותר היום דווח כי בידי המודיעין הבריטי ראיות לכך שפצצה שהוברחה בידי אנשי דאע"ש לתוך מטוס הנוסעים הרוסי שהמריא מסיני היא שגרמה להתרסקותו, בה נהרגו 224 בני אדם.

ברשת סקיי דווח כי אנשי המודיעין קלטו תשדורות של פעילי דאע"ש בסיני המעידות על התכנון לפוצץ את המטוס. בעקבות כך נשלחו מומחים בריטים לשארם א-שייח' כדי לבחון את נהלי הבטיחות בשדה התעופה ממנו המריא המטוס - מה שהוביל להחלטה להקפיא את הטיסות משם לבריטניה.

"דאע"ש עומדים מאחורי הפיצוץ"

"מיד לאחר ההתרסקות החל המודיעין הבריטי לעבור על חומרים שנאספו והחל לראות סוג של סימנים שהצביעו על כך שפצצה הוטמנה במטוס", נכתב באתר של סקיי. לפי דיווח אחר, המוסד הבריטי - MI5 - יירט מסרים של קיצונים איסלאמיים בסיני לפיהם יש סבירות גבוהה שהאסון נגרם בשל פיצוץ מטען חבלה שהטמין דאע"ש במטוס.

גם במודיעין האמריקני מעריכים שארגון הטרור האכזרי אחראי להפלת המטוס. על פי דיווח ברשת CNN, גורם רשמי בוושינגטון ציטט את ההערכות האחרונות של המודיעין בנושא, אבל הבהיר כי שירותי הביון עדיין לא הגיעו למסקנה סופית באשר לנסיבות ההתרסקות. "ההערכה היא כי מדובר במתקן נפץ שהוטמן במטען של המטוס או באזור אחר על סיפונו", אמר הגורם.