תגלית: כך הפך מאדים למדבר צחיח

חוקרי סוכנות החלל האמריקנית נאס"א הצליחו לתעד סופה סולרית שהיא, לטענתם, הסיבה לכך שמאדים הפך מכוכב לכת דומה לכדור הארץ למדבר יבש וקפוא

אחרי שכבר איתרו שם זרזיף של מי מלח - עוד חלק בפאזל, בחידה של כוכב הלכת מאדים, נופל למקומו: נתונים חדשים שאספה חללית מחקר שמקיפה את מאדים גילתה שהשמש - או ליתר דיוק הרוח הסולרית הנושבת ממנה - אחראית להיעלמות האטמוספירה שעטפה אותו לפני מליארדי שנים, כך עולה ממסיבת עיתונאים שכינסה הערב (חמישי) סוכנות החלל האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רוח השמש היא שמנדפת את מעט האוויר שהיה שם, ומאחר שלמאדים אין שדה מגנטי משל עצמו כמו כדור הארץ, הרי שהחלקיקים שמגיעים מהשמש באים במגע ישיר עם האוויר שהיה על מאדים ופשוט העיפו אותם לחלל. ראשי תכנית חקר מאדים התרגשו הערב כשחשפו את הממצאים במטה נאס"א בוושינגטון.

איך הפך הכוכב למדבר צחיח? (nasa)

החוקרים הסבירו כי בניגוד לכדור הארץ, שבו קיים שדה כוח גלובלי ששומר על יציבות האטמוספירה, במאדים לא קיים שדה כוח כזה ולכן הוא חשוף לפגיעות באטמוספירה שלו. כך הפך הכוכב ממצבו הדומה כל כך לכדור הארץ למדבר קר וצחיח.

במחקר שפורסם השבוע בארה"ב נכתב כי בחודש מרס הצליח כלי חקר של סוכנות החלל לתעד את אחת מהסופות החזקות שבהן רוחות חזקות מהשמש הצליחו "להפשיט" את מאדים מהאטמוספירה שלו. מטרתו של המחקר היא להבין אילו סוגים של קרינה שמגיעה מהשמש גורמים לשינויים אלה בכוכב הלכת.