גורם אמריקני: דאע"ש פוצץ המטוס

אחרי ההערכות בבריטניה, גם בארה"ב אומרים שהתרסקות מטוס הנוסעים הרוסי בסיני נגרמה כתוצאה מפעולת טרור. גורם רשמי בוושינגטון אמר כי לפי ההערכות המודיעין, אנשי דאע"ש הטמינו פצצה בתוך גוף המטוס

דאע"ש הטמין פצצה בתוך מטוס הנוסעים הרוסי שהתרסק בסיני - כך אומר הערב (רביעי) גורם אמריקני רשמי, שמצטט את ניתוחי שירותי המודיעין בארה"ב של הממצאים מהאירוע הקשה בו נהרגו 224 בני אדם. דבריו מחזקים את ההערכות שנשמעו היום בבריטניה, לפיהן מטען חבלה שפוצץ על המטוס הוא שגרם להתרסקותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ארבעה ימים אחרי ההתרסקות הקטלנית במצרים של מטוס הנוסעים של חברת "מטרו-ג'ט" גוברות ההערכות שארגון הטרור האכזרי אחראי לתוצאות. 

על פי הדיווח ברשת CNN, הגורם ציטט את ההערכות האחרונות של המודיעין האמריקני בנושא, אבל הבהיר כי שירותי הביון עדיין לא הגיעו למסקנה סופית באשר לנסיבות ההתרסקות. "ההערכה היא כי מדובר במתקן נפץ שהוטמן במטען של המטוס או באזור אחר על סיפונו", אמר הגורם.

בבריטניה הקפיאו את הטיסות מסיני (חדשות 2)

דאע"ש לקח אחריות להתרסקות- וטרם הציג ראיות

דברי הגורם האמריקני מצטרפים להערכות בבריטניה, שם הוחלט היום להקפיא את הטיסות משארם א-שייח' לממלכה עד שמומחים בריטים יבחנו את סידורי הביטחון בנמל התעופה שם. בהודעה שפרסם משרד ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון נכתב כי ייתכן שמטען חבלה שהתפוצץ הוא שגרם להתרסקות.

מוקדם יותר היום פרסם דאע"ש הודעה שבה נשמעים אנשיו לוקחים אחריות להפלת המטוס, אלא שבהודעה לא נמצאה שום הוכחה או ראיה לגבות את הטענה. גורמים רשמיים אמנם לא שוללים שמדובר באירוע טרור, אבל מומחים לטרור שבים וטוענים שלדאע"ש לא מתאים ליטול אחריות למתקפה מבלי להתגאות בראיות.

חקירות מוקדמות שללו אפשרות שטילי קרקע-אוויר או השפעה חיצונית אחרת גרמו לאסון הגרוע ביותר בהיסטורית התעופה של רוסיה.

על פי ממצאים מהחקירה שעליהם דווח בעיתון "אל מסרי אל יום", המטוס הרוסי התפרק בשמיים כתוצאה מפיצוץ במנוע - וטרם ברור אם מדובר בתקלה או בפעולת טרור. מקור המקורב לחקירה המצרית מדווח כי האפשרות של פיצוץ במנוע הועלתה לראשונה לאחר ניתוח של הפסולת באתר ההתרסקות, וכי העדויות שמתקבלות בשעות האחרונות מחזקות את הטענה לפיה פיצוץ במנוע הוא שגרם להתרסקות.

גם מקורות רוסיים שמעורבים בחקירה טוענים כי נשמע פיצוץ במנוע - כך הם מסרו בריאיון לרשת "אל מיאדין" הלבנונית - אלא שגם במקרה זה, עדיין לא מדובר בדיווח רשמי מטעם הרשויות ברוסיה או במצרים. גורמים רשמיים טוענים כי ניתוח מלא של הנתונים מהקופסא השחורה צפוי להימשך בין שבוע לארבעה שבועות - בהם גם שר התחבורה המצרי, שטוען כי הקופסה השחורה המכילה את ההקלטות של הטייסים בתא הטייס ניזוקה באופן חלקי. לפיכך, כך לדבריו, תידרש עבודה רבה על מנת לדלות ממנה את המידע הנחוץ לנשלמת החקירה.