בריטניה: ייתכן שפצצה גרמה להתרסקות המטוס הרוסי

4 ימים לאחר התרסקות מטוס הנוסעים של חברת "מטרו-ג'ט" הרוסית בתחומי סיני, טוען מקור מצרי המעורב בחקירה שככל הנראה פיצוץ במנוע גרם לאסון, בו נספו 224 נוסעים ואנשי צוות. ראש ממשלת בריטניה קמרון רמז כי מדובר פעולת טרור כשאמר: ייתכן שהמטוס הופל כתוצאה מפיצוץ מטען חבלה

"פיצוץ במנוע המטוס הרוסי הוביל להתרסקות הקטלנית בסיני" - כך טוען הערב (רביעי) מקור משפטי בצוות החקירה המצרי שבדק את אחת משתי הקופסאות השחורות שהיו במטוס הנוסעים הרוסי. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר כי ייתכן שמטען חבלה שהתפוצץ הוא שגרם להתרסקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ממצאים מהחקירה שעליהם דווח בעיתון "אל מסרי אל יום", המטוס הרוסי התפרק בשמיים כתוצאה מפיצוץ במנוע וככל הנראה שלא מדובר בפעולת טרור שגרמה להתרסקות המטוס עליו היו 224 נוסעים ואנשי צוות.

מקור המקורב לחקירה המצרית מדווח כי האפשרות של פיצוץ במנוע הועלתה לראשונה לאחר ניתוח של הפסולת באתר ההתרסקות, וכי העדויות שמתקבלות בשעות האחרונות מחזקות את הטענה לפיה פיצוץ במנוע הוא שגרם להתרסקות.

"המטוס התפוצץ באוויר" (רויטרס)

גם מקורות רוסיים שמעורבים בחקירה טוענים כי נשמע פיצוץ במנוע - כך הם מסרו בריאיון לרשת "אל מיאדין" הלבנונית - אלא שגם במקרה זה, עדיין לא מדובר בדיווח רשמי מטעם הרשויות ברוסיה או במצרים.

עם זאת, בבריטניה עדיין לא שוללים את האפשרות שמדובר באירוע טרור. במדינה הורו היום להקפיא את הטיסות משארם א-שייח' לממלכה עד שמומחים בריטים יבחנו את סידורי הביטחון בנמל התעופה שם. בהודעה שפרסם משרד ראש הממשלה קמרון בנושא ביטול הטיסות נכתב כי ייתכן שהפיצוץ במנוע המטוס נגרם מפצצה שהוטמנה שם וכי גם האפשרות הזו טרם נשללת.

גורמים רשמיים טוענים כי ניתוח מלא של הנתונים מהקופסא השחורה צפוי להימשך בין שבוע לארבעה שבועות - בהם גם שר התחבורה המצרי, שטוען כי הקופסה השחורה המכילה את ההקלטות של הטייסים בתא הטייס ניזוקה באופן חלקי. לפיכך, כך לדבריו, תידרש עבודה רבה על מנת לדלות ממנה את המידע הנחוץ לנשלמת החקירה.

משפחות הנספים ממתינות לתשובות (Igor Russak / RIA Novosti)

בדאע"ש ממשיכים לטעון שהפילו את המטוס - ולא מציגים ראיות

גם היום ארגון הטרור דאע"ש פרסם הודעה שבה נשמעים חבריו לוקחים אחריות להפלת המטוס, אלא שבהודעה לא נמצאה שום הוכחה או ראיה לגבות את הטענה.

גורמים רשמיים אמנם לא שוללים שמדובר באירוע טרור, אבל מומחים לטרור שבים וטוענים שלדאע"ש לא מתאים ליטול אחריות למתקפה מבלי להתגאות בראיות.

חקירות מוקדמות שללו אפשרות שטילי קרקע-אוויר או השפעה חיצונית אחרת גרמו לאסון הגרוע ביותר בהיסטורית התעופה של רוסיה.

בהכנת הידיעה השתתף ירון שניידר