מדריך: מי זכאי לפיצוי מצרפת - ולכמה?

תביעה של 15 שנה הגיעה לסופה: חברת הרכבות הצרפתית וממשלת צרפת יקצו 60 מיליון דולר לפיצוי ניצולי השואה שהוסעו למחנות ההשמדה דרך צרפת ושרדו. למי מיועד הפיצוי ואיך מגישים בקשה? כל התשובות

פיצוי על שיתוף הפעולה עם הנאצים. ארכיון (רויטרס)

בזמן מלחמת העולם השנייה הוסעו אלפי יהודים אל מחנות הריכוז וההשמדה בגרמניה ופולין דרך תחנות הרכבת של צרפת. השבוע אושר הסכם בין ממשלות צרפת וארה"ב לפיו חברת הרכבות הצרפתית וממשלת צרפת יפצו את ניצולי השואה על מעורבותם במפעל ההשמדה הנאצי. עו"ד דוד ידיד ממשרד "דוד ידיד עורך דין ונוטריון", ראש הוועדה לזכויות ניצולי השואה בלשכת עורכי הדין בישראל ומתמחה בייצוג ניצולי שואה בארץ ובחו"ל, מסביר כיצד ניתן לקבל את פיצוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מה גובה הפיצוי?

הקרן שתנוהל על ידי האמריקאים תעניק פיצויים של מאה אלף דולר לכל ניצול שהוסע ברכבת הצרפתית ממחנות מעבר בצרפת למחנות הריכוז וההשמדה בגרמניה ופולין. על פי ההסכם שנחתם, הקרן מוגבלת לסכום של 60 מיליון דולרים ולכן הסכום המדויק שישולם לכל פונה, יקבע לאחר שיתברר מספר התביעות שיוגשו.

למי מיועדים מהפיצויים?

ההסכם מיועד בעיקר לאלפים ספורים של יהודים, בעיקר בארה"ב ובישראל, שהם שרידי הניצולים וצאצאיהם של 2,500 הניצולים שהוסעו ברכבות אלו ושרדו את השואה. על פי ההערכות, ניצולים אלו הם שארית הפליטה מתוך כ-75,000 יהודים שהוסעו אל מותם על ידי הרכבת הצרפתית. גם בני הזוג של הניצולים יזכו לפיצוי מוקטן יותר של כ-60 אלף דולר. ילדי המגורשים שנפטרו זכאים אף הם לפיצוי מוקטן אך לבני משפחה אחרים אין זכאות.

למי פונים לתחילת התהליך?

ניתן להגיש את הבקשות על גבי טופס מיוחד הנמצא באתר משרד החוץ האמריקאי, או להיעזר בשרותי עורכי דין העוסקים בנושא. את הבקשות ניתן לשלוח, לכל המאוחר, עד ליום 31.5.2016.

עו"ד דוד ידיד (יח"צ)

ההסכם החדש הוא תוצאה של תביעה בת 15 שנה של יהודי צרפתי נגד ממשלת צרפת וחברת הרכבות הצרפתית (SNCF) , על כך שגילו "חריצות יתר" במשלוח היהודים למחנות. בהמשך הצטרפו לתביעה מאה יהודים אזרחי ארה"ב, דבר שהוביל לעיכוב בזכיית החברה הצרפתית במכרז רכבות ענק בארה"ב, עד להסדרת סוגיית פיצוי אותם ניצולי שואה. חברת הרכבות נאלצה להגיע להסדר ויחד עם ממשלת צרפת, הפרישו 60 מיליון דולר לטובת ניצולי השואה וצאציהם.