התרחישים: מה קרה למטוס הרוסי?

ערן רמות מהמרכז למחקר תעופתי מונה את האפשרויות הסבירות בעיניו באשר לשאלה מה גרם להתרסקות המטוס הרוסי מעל סיני בסוף השבוע. האם הגיוני שתקלה מתמשכת גרמה לאסון, פצצה או טייס מתאבד?

כשל טכני או טייס מתאבד? (רויטרס)

לאחר שחברת התעופה הרוסית מטרוג'ט הכחישה כי כלי הטיס שלה שהתרסק בסוף השבוע במצרים, התפרק בעודו באוויר, וטענה כי "פעולה חיצונית גרמה להתרסקות", נשאלת השאלה אילו תרחישים עשויים להסביר בכל זאת את ההתרסקות. ערן רמות, ראש המרכז למחקר תעופתי במכון פישר, מונה את האפשרויות הסבירות בעיניו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

כשל טכני: זהו התרחיש הכי פחות הגיוני לטענת רמות. אחזקה לקויה של המטוס שגרמה לתקלה קשה כל כך עד שהמטוס פשוט מתפרק באוויר אינה סבירה כלל לשיטתו. "מטוס לא נופל סתם ככה", הוא מסביר. "מטוסים היום הם בטוחים מאוד ולכל תקלה יש דרכי פעולה והתנהגות. מנגנוני הבקרה והבטיחות עולים על שברים שכאלה בדרך כלל".

רמות מציין שמה שגורם בדרך כלל למטוס להזדקר בבת אחת בשמיים זו התפרקות של אחד מחלקיו - מטוס או זנב. "זה נזק מהותי, ולא בהכרח כשל טכני", הסביר. "זו לא התנהגות סבירה למטוס". 

פצצה או טיל: האפשרות שדאע"ש או ארגון טרור אחר פגע במטוס קיימת אבל בסבירות נמוכה בעיני רמות. זאת בשל בגובה הרב שבו המטוס התפרק. "לא סביר שפגעו בו בטיל בגובה שבו הוא טס", ציין רמות.

טייס מתאבד: האפשרות הזו קיימת, אך בשלב זה אין שום הוכחה שזה המקרה. "בשלב מסויים נטען כי הטייס דיווח על מצוקה, ובשלב מאוחר יותר טענו שזה לא נכון", אומר רמות. "יש להמתין עד שחוקרי התעופה ישלימו את הבדיקות של הקופסאות השחורות שאותרו". 

"מטוס לא נופל סתם כך"

רמות מדגיש כי כל האופציות הללו הן בגדר ספקולציות בלבד. "לאחר פיענוח הקופסאות השחורות מישהו יידע מה קרה, למרות שלא בטוח שנדע למה זה קרה", הוא מסביר. "זהו אירוע דרמטי שנבע מכשל מכוון או מתוכנן, או בתרחיש הכי פחות סביר - מאחזקה איומה ונוראית". 

החקירה עשויה להימשך חודשים 

דובר הקרמלין שנשאל הבוקר (שני) בנוגע לאפשרות שפעולת טרור הפילה את המטוס השיב כי אף אופציה אינה נשללת בשלב זה. על פי הדיווחים, מבדיקת הקופסה השחורה עולה כי הטייס לא ביקש עזרה. לצד זאת, ביום ראשון הודיע גורם רשמי בכיר במנהלת התעופה הרוסית כי מטוס האיירבאס הרוסי שהתרסק במצרים התפרק באוויר. אותו גורם אמר את הדברים לאחר שביקר באתר ההתרסקות והתרשם מהממצאים בזירה.

במסיבת העיתונאים שכינס בתחילת השבוע הסביר הבכיר, ויקטור סורוצ'נקו, כי עדיין מוקדם מכדי לקבוע מהן הנסיבות שהובילו לתאונה האווירית. גם בממשל המצרי, שנציגים מטעמו החלו בבדיקת הקופסה השחורה של המטוס, לא ממהרים לצאת בהצהרות. בהתייחסות לממצאי הבדיקה אמר היום נשיא המדינה א-סיסי כי חקירת האירוע עשויה להימשך מספר חודשים.