שר הסמים המסוכנים ומחזיק תיק היערות: משרדי ממשלה תמוהים - לא רק בישראל

חלוקת תיקים ממשלתיים עם שמות מכובסים ופיצול משרדים אינם נחלתה הבלעדית של ממשלת ישראל. הצצה חפוזה לממשלות מסביב לגלובוס מגלה שמשחקי האגו בין השרים נפוצים ברחבי העולם כולו. החל משר לענייני מכרות, דרך שר לענייני רכבות ועד לשר שכל עולמו הוא סמים מסוכנים

שר הסמים המסוכנים: "העבודה הקשה ביותר"

יושב ראש ש"ס אריה דרעי עזב אתמול (שני) את משרד הכלכלה אחרי פחות משנה בתפקיד לטובת משרדו החדש - שר הפריפריה. בהמשך הוא צפוי לקבל, כפי שפרסם כתבנו עמית סגל אמש, את שירותי הרווחה ממשרדו של השר חיים כץ - ובכך נרשם עוד פרק במלאכת הרכבות ופירוקים של תיקים שונים ומשונים שהפוליטיקה הישראלית יצרה כדי לרצות מאוויים פוליטיים. אבל התופעה של משרדי ממשלה חריגים הם לא המצאה ישראלית. העולם מספק שלל דוגמאות תמוהות לא פחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברשימת התפקידים הממשלתיים החריגים בולטת ממשלת אפגניסטן, שם מונה השר מוברז ראשידי לעמוד בראש המשרד לסמים ממכרים. המשרד מוביל את התיאום, קביעת המדיניות, ניטור והערכה של כל הפעילויות והמאמצים נגד השימוש בסמים ובתרופות במדינה. המשרד מוביל את התיאום, קביעת מדיניות, ניטור והערכה של כל הפעילויות והמאמצים נגד הסמים המסוכנים, כפי שהוגדר בחוקה האפגנית. בשנת 2011 הגדיר המגזין Fortune את התפקיד כאחת העבודות הקשות לביצוע בעולם כולו.

תפקיד אחר שמעלה שאלות לא מעטות הוא השר לענייני חטיפות, תפקיד מוגדר בממשלת יפן. במסגרת התפקיד השר הממונה מטפל בכל הקשור לפרשיית חטיפת אזרחי המדינה בידי צפון קוריאה בשנות ה-70' וה-80', עניין שעומד במרכז יחסיהן של שתי המדינות.

שיא אחר בתחום נשבר באופן בלתי מפתיע במזרח התיכון. בעירק מוכת הטרור והפיגועים, מינה ראש הממשלה שר שכל פועלו הוא עיסוק בענייני "זכויות אדם" שאפילו בכלי תקשורת ערביים נטען כי זהו "תפקיד שאפשר לוותר עליו".

שר לרכבת ושר לכל השאר

הצצה לקבינט הניו זילנדי מספקת השראה מעניינת לאופן שבו חולקו התיקים לשרים. בממשלת האי בחרו להפריד כוחות ולמנות שר נפרד לענייני רכבות, בעוד ששר אחר עוסק בשאר ענייני התחבורה. תפקיד אחר ומעניין לא פחות בממשלה בניו זילנד הוא "שר היערות", שאחראי לתיאום, שימור ופיתוח התחום.

ממשלת ניו זילנד אינה היחידה ששומרת על האוצרות שנמצאים בסביבתה ומקדישה לכך שר נפרד. במצרים מונה בשנים האחרונות שר לענייני עתיקות שעיקר תפקידו נוגע לשימור הנכסים הארכיאולוגים של המדינה.

משרד הילדים והנוער, ומחזיק תיק ההשכלה הגבוהה

כולם מסכימים על חשיבותו הגבוהה של הדור הצעיר לכל תרבות מתוקנת. אלא שבאירלנד החליטו לקחת את העניין צעד אחד קדימה. השר לענייני ילדים חולש על מחלקה שלמה שכל תפקידה הוא טיפוח עתידם של הילדים. המשרד החל את דרכו כמחלקה במשרד ממשלתי אחר בשנת 1956 ואט אט הפך לתיק בפני עצמו. השר הממונה, ג'יימס ריילי, אמון על כל הקשור בחינוך ילדים ופעוטות, תיאום יוזמות הקשורות בבני נוער ובנושאי רווחה.

אירלנד אינה המדינה היחידה שהחליטה לבצע מעין פיצול של תיק החינוך. בקובה למשל מונה שר נוסף בכדי לרכז את כל הקשור השכלה גבוהה. במסגרת תפקידו השר אמון על מתן תשומת לב ממוקדת יותר לאוניברסיטאות במדינה וכן על גורמי המחקר השונים.

השר האחראי על הסוכר והשר הממונה על העסקים הקטנים

מהנדרה צ'אודרי, שנוסף לתפקידו כשר האוצר והתכנון הלאומי של מדינת האיים באוקיינוס השקט, מחזיק בתיק נוסף. צ'אודרי ממונה על מחלקה שלמה שתפקידה להוציא אל הפועל יוזמות שונות בכל הנוגע למשק הסוכר של המדינה. לפני מספר שנים הוכרזה על ידי הנהגה רפורמה מקיפה בכל הקשור לתעשייה, עליה נשענת כלכלת פיג'י מאז המאה ה-19. מהלך דומה בוצע בקנייה, שם מונה שר לענייה הכרייה, שיגן תעשיית המכרות במדינה. לעומת מדינות אלו, באוסטרליה החליטו להתמקד דווקא בעסקים הקטנים ומינו שר מיוחד לעסוק בענייניהם.

בהקשר החברתי-כלכלי, לא מעט גבות הורמו בימי הקמת הממשלה כשהוכרז על הקמת המשרד לשוויון חברתי שיעסוק בין השאר בקידום מגדרי. אולם הצצה לממשלות ברחבי העולם כי התופעה נפוצה במדינות רבות: החל בפיג'י ("שרת הנשים"), דרך אירן (המשרד לענייני משפחה) ואפילו באוסטרליה.