ארדואן: "העם בחר ביציבות וביטחון"

אלפי בני אדם יצאו הלילה לחגוג את ניצחון מפלגת השלטון בבחירות לפרלמנט. נשיא המדינה ומייסד המפלגה שרק לפני 5 חודשים נחלה מפלה כשלא הצליח לשמור על שלטון היחיד של מפלגתו, בירך על הבחירה אך גם שלח עקיצה למפלגת הכורדים: "הבחירות מראות שאלימות, ושפיכות דמים לא יכולים להתקיים יחד עם דמוקרטיה"

נשיא טורקיה ארדואן חוגג את ניצחונו בבחירות: לאחר שנספרו כלל הקולות בבחירות לפרלמנט הטורקי, והתוצאות המעודדות שקיבלה מפלגת "הצדק והפיתוח" התפנה הלילה (שני) הנשיא הטורקי שהקים את המפלגה בכדי לחלוק שבחים ולא חסך ביקורת ממתנגדיו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה שמסר באמצעות הדואר האלקטרוני כתב ארדואן כי "התוצאות מראות כי העם הטורקי בחר ביציבות ובביטחון". בהמשך ארדואן מתח ביקורת על המפלגה הפרו-כורדית: "תוצאות הבחירות מראות למפלגה הכורדית שאלימות, איומים ושפיכות דמים לא יכולים להתקיים יחד עם עקרונות הדמוקרטיה ושלטון החוק".

לעומתו, ראש הממשלה אחמט דובטולו נשמע יותר מפויס. בנאום שנשא בפני המוני התומכים באנקרה הוא קרא לכל הצדדים שנבחרו לפרלמנט לפעול ביחד כדי ליצור חוקה לאומית אזרחית חדשה. "זהו יום של ניצחון. הניצחון שייך לדמוקרטיה ולעם", אמר.

(רויטרס)

"בואו נעבוד יחד כדי שנמנע בטורקיה את הסכסוך, המתח והקוטביות, ונצדיע יחד לשלום", הוסיף ראש הממשלה, שנשא את נאום הניצחון ממרפסת מטה המפלגה באנקרה, בזמן שזיקוקי דינור האירו את השמיים.

לפי התוצאות הסופיות, זכתה מפלגתו של ארדואן, ה-AKP, ב-316 מושבים בפרלמנט מתוך 550, יותר מ-50% מהקולות. מפלגת האופוזיציה, ה-CHP, גרפה 25.2% מהקולות בלבד, מה שמותיר להם 134 מושבים.

לאחר הבחירות: מהומות באזור הכורדי בדרום מזרח המדינה

 בצד המפסיד יש מי שקורא לחוסר הגינות מצד השלטון. "הבחירות לא היו הוגנות ושוות", אמר, סלחאטין דמיטרס מנהיג המפלגה. כמו כן הביעו במפלגה אכזבה משיעורי התמיכה והגדירו אותם כאכזבה. "לא הצלחנו להוביל קמפיין בחירות, ניסינו להגן על אנשינו מפני התקפות", הוסיף.

יחד עם זאת ראשי המפלגה יכולים לצאת מעודדים. בסופו של דבר, המפלגה הכורדית, מפלגת העם הדמוקרטית, זכתה ביותר מ-10% שיעניקו לחבריה דריסת רגל בבית הנבחרים הטורקי.

בשעות הערב החלו להתקבל דיווחים על אירועים אלימים סביב הבחירות והפרות סדר באזורי הקלפיות, שבמסגרתם הורחקו מספר נציגים מהמפלגה הכורדית. לפי הדיווחים, כוחות הביטחון הטורקים ירו גז מדמיע על מידי אבנים שהפגינו בעיר דיארבקיר - באזור הכורדי בדרום מזרח המדינה.