ניצחון גדול לארדואן בטורקיה‎

כ-5 חודשים לאחר שלא השיג את הרוב הדרוש לשמירת שלטון היחיד של מפלגתו, נשיא טורקיה מגשים את המטרה לשמה הכריז על בחירות. מספירת כ-95% אחוז מהקולות עולה שמפלגתו מקבלת כ-49%. רה"מ דבוטולו: "ניצחון לעם"

בקרוב הסולטן ארדואן? ארכיון (רויטרס)

אחרי שבבחירות האחרונות ביוני לא הצליח נשיא טורקיה רגי'פ טאיפ ארדואן לשמור על שלטון היחיד של מפלגתו הוא הכריז על בחירות חדשות - והיום הוא קוצר את הפירות. מספירת 98% מהקולות עולה כי מפלגת הצדק והפיתוח קיבלה מעל 49%, תזכה לרוב מכריע של המושבים בפרלמנט ותוכל להקים ממשלה בלי המפלגות האחרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי תוצאות כמעט סופיות זכתה מפלגתו של ארדואן, ה-AKP, ב-49.5% מהקולות. מפלגת האופוזיציה, ה-CHP, גרפה 25.2% מהקולות בלבד. ראש הממשלה אהמט דבוטולו הצהיר בפני קהל תומכים בעירו קונייה כי "זהו יום של ניצחון. הניצחון שייך לדמוקרטיה ולעם".

תומכי ארדואן חוגגים הערב באנקרה (רויטרס)

למרות ההישג, על פי ההערכות לא זכה ארדואן ברוב הנדרש בפרלמנט כדי להביא למשאל עם את שורת השינויים שהוא שאף לערוך בחוקה הטורקית במטרה להרחיב את סמכויותיו בדומה לאופן שבו שולט פוטין ברוסיה. כדי להשלים את המהלך היה זקוק ארדואן לתמיכה של שני שלישים מחברי הפרלמנט באנקרה - 330 מושבים מתוך 550.

למרות שבתחילה התקשתה לחצות את אחוז החסימה, הצליחה בסופו של דבר המפלגה הכורדית, מפלגת העם הדמוקרטית, לזכות ביותר מ-10% שיעניקו לחבריה דריסת רגל בבית הנבחרים הטורקי. עם זאת, במפלגה הביעו אכזבה משיעורי התמיכה והגדירו אותם - אכזבה.

הכורדים לא ייכנסו לפרלמנט? (רויטרס)

בשעות הערב החלו להתקבל דיווחים על אירועים אלימים סביב הבחירות והפרות סדר באזורי הקלפיות, שבמסגרתם הורחקו מספר נציגים מהמפלגה הכורדית. לפי הדיווחים, כוחות הביטחון הטורקים ירו גז מדמיע על זורקי אבנים שהפגינו בעיר דיארבקיר - באזור הכורדי בדרום מזרח המדינה. כ-400 אלף אנשי כוחות ביטחון נפרסו ברחבי המדינה כדי לאבטח את אזורי ההצבעה ולמנוע התפרעויות.

מדובר בבחירות השניות שנערכות במדינה בחמשת החודשים האחרונים, זאת לאחר שמפלגת הצדק והפיתוח של ארדואן לא זכתה לרוב בפרלמנט זו הפעם הראשונה ב-13 שנים האחרונות, ולפיכך לא הצליחה להקים ממשלת קואליציה.