מבחן לארדואן: טורקיה שוב בקלפי

אחרי חצי שנה בלבד, הנשיא המכהן רג'יפ טאיפ ארדואן יעמוד היום למבחן וינסה לזכות במספיק מושבים בפרלמנט כדי שיוכל לממש את כוונותיו ולשנות את החוקה. המכשול העיקרי שעומד בפניו: המפלגה הכורדית, שצברה בבחירות האחרונות כוח רב

החגיגה שאחרי הבחירות בטורקיה (רויטרס)

אזרחי טורקיה יוצאים היום (ראשון) לקלפיות לבחירות כלליות לפרלמנט, פחות משישה חודשים אחרי הבחירות הקודמות בהן אף אחת מהמפלגות לא הצליחה להרכיב קואליציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

ההצבעה היום מתקיימת באקלים של מתח וקיטוב: רג'יפ טאיפ ארדואן, ששולט בטורקיה כבר 13 שנים כראש ממשלה או נשיא, כראש מפלגת הצדק והפיתוח המוסלמית, מקווה שהפעם הסבב הזה יספק לו מספיק כוח לחזק את מעמדו, לשנות את החוקה ולהעניק לתפקיד הנשיא הרבה יותר סמכויות. אבל על פי הסקרים התוצאות לא צפויות להיות שונות בהרבה.

מאז הבחירות בחודש יוני המשק הטורקי עבר מיתון, סכסוך בן עשרות שנים עם הבדלנים הכורדים הלך והחריף, וקיצונים אסלאמיים מטילים אימה על המדינה. בתחילת אוקטובר זיעזעו שני פיצוצים עצרת שלום של השמאל הטורקי באנקרה הבירה ו-102 בני אדם נהרגו. מדובר בפיגוע הקשה ביותר בהיסטוריה המודרנית של טורקיה. במשרד התובע באנקרה תלו השבוע את האשמה על חמושים מדאע"ש.

מבחן חשוב לארדואן. ארכיון (רויטרס)

המכשול העיקרי למפלגתו של ארדואן לזכות ברוב המושבים היא מפלגת HDP, המפלגה הפרו-כורדית שזינקה לפרלמנט בחודש יוני עם תמיכה חילונית, תמיכה של השמאל הטורקי, של הכורדים ומיעוטים אתניים אחרים. ההצלחה האלקטורלית של המפלגה באה על חשבון AKP של ארדואן.

ארדואן ומפלגתו זקוקים ל-276 מושבים בפרלמנט בן 550 המושבים כדי שתוכל להקים ממשלה לבדה. בבחירות הקודמות היא קיבלה רק 258 מושבים, אך כדי לשנות את החוקה, המפלגה צריכה לכבוש 330 מושבים. הבחירות מחר בטורקיה הן אמנם בחירות לפרלמנט, אבל זהו מבחן חשוב עבור ארדואן.