אבל ברוסיה: "איש לא שרד את ההתרסקות". דאע"ש בסיני: "אנחנו הפלנו המטוס"

224 בני אדם נספו בהתרסקות מטוס "מטרוג'ט" שהמריא משארם א-שייח' לסנט פטרסבורג. הקרמלין הכריז על יום אבל. שלוחת דאע"ש בסיני: זו נקמה בפוטין. רוסיה: הטענה "לא מדויקת". דיווח: "הטייס דיווח על כשל טכני"

עד לשעות הצהריים אותרו גופותיהם של כ-100 מתוך 224 בני אדם, שעל פי מקורות מצריים, איש מהם לא שרד את התרסקות מטוס האיירבאס A321 במרכז חצי האי סיני, שהמריא משארם א-שייח' בדרכו לסנט פטרסבורג שברוסיה. "רוב הקורבנות מתו כשהם עדיין חגורים בכיסאותיהם", אמר גורם המקורב לחקירה במצרים. בין ההרוגים גם חמישה ילדים. הכוחות המצריים הצליחו לשחזר את הקופסה השחורה של המטוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שלוחת דאע"ש בסיני טוענת כי היא עומדת מאחורי המעשה וביצעה זאת כנקמה על תקיפות רוסיה בסוריה, אך הדבר מוטל בספק רב כיוון שגורמים רשמיים במצרים טענו כי ההתרסקות נבעה מכשל טכני שעליו דיווח הטייס. במשרד התחבורה הרוסי מיהרו לבטל את הטענות ואמרו כי "זה לא אפשרי".

בעקבות האירוע, הודיעו חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה וחברת התעופה הצרפתית אייר פרנס כי מטוסיהן יפסיקו לטוס מעל אזור סיני עד לסיום חקירת ההתרסקות. "נימנע מלטוס מעל סיני עד לבירור סיבת ההתרסקות", אמרו בלופטהנזה.

עם היוודע דבר האסון התאספו בנמל התעופה "פולקובו" שבסנט פטרסבורג מאות בני משפחה וחברים של נוסעי הטיסה. בכיר מצרי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "המטוס התפרק לשני חלקים: החלק האחורי נשרף לחלוטין ושאר המטוס התרסק בתוך סלע".

כלי הטיס של חברת "מטרוג'ט" המריא משארם א-שייח' שבדרום חצי האי סמוך לשעה 06:00 (שעון מקומי) בדרכו לסנט פטרסבורג שברוסיה. 23 דקות אחרי ההמראה נעלם מטוס האיירבאס ממסכי הרדאר ושבריו נמצאו כ-100 קילומטרים דרומית לאילת. על פי התקשורת המצרית, הטייס דיווח על כשל טכני זמן קצר אחרי ההמראה וביקש אישור לנחות בנמל תעופה קרוב.

מחקירה ראשונית שהתבצעה בזירת ההתרסקות עולה כי המטוס התרסק באזור הררי בקרבת שדה התעופה באל עריש, שבצפון חצי האי. על פי הדיווחים בתקשורת המצרית, צוותי החילוץ וההצלה שהגיעו למקום פועלים בתנאי שטח ומזג אוויר קשים במיוחד.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי במסגרת פעילות צוותי החילוץ אותרה הקופסה השחורה, בה ככל הנראה הוקלטו השיחות בטרם נעלם המטוס ממסכי המכ"ם. בדיווחים שונים במדינה נטען כי הסיכוי למציאת ניצולים קלוש, זאת למרות שאחד מאנשי החילוץ וההצלה אמר מוקדם יותר כי "נשמעו קולות מבין חלק מהריסות המטוס", והבהיר כי הכוחות מנסים כעת לאתר ניצולים.

אזור ההתרסקות (google)

משרד החוץ: "אין ישראלים"; מד"א הציע סיוע

ממשרד החוץ בישראל נמסר כי עד כה לא ידוע על ישראלים שהיו על המטוס שהתרסק. כמו כן, בעקבות הדיווחים על אפשרות לאיתור ניצולים, פנה מנכ"ל מד"א אלי בין לסהר האדום והציע את שירותי הארגון למצרים בסיוע בפעולות החילוץ. מנכ"ל מד"א הנחה את הגורמים הרלוונטים בארגון לפעול בתיאום מול משרד החוץ וליצור קשר עם הסהר האדום המצרי והצלב האדום הרוסי והציע להעמיד 30 אמבולנסים של מד"א ואת מסוקי הארגון לטובת סיוע בהענקת טיפול רפואי ופינוי הנפגעים באסון ככל שידרש. 

חיל האוויר העמיד לרשות המצרים מטוס תצפית שסייע בחיפוש אחר שרידי המטוס בשטח. כמו כן מצה"ל נמסר כי הוצע סיוע למצרים ולרוסיה בפעולות האיתור והחילוץ ככל שיידרש.