"אירן מעולם לא נטשה את הרצון לנשק גרעיני"

וידוי חסר תקדים מצמרת המשטר בטהרן: נשיא אירן לשעבר רפסנג'אני הודה שתכנית הגרעין של המדינה נועדה גם למטרות צבאיות. "חיפשנו את היכולת הזו כאמצעי הגנה לקראת היום שבו אויבינו יפנו לפצצה", אמר בריאיון

כור המים הכבדים באראק (רויטרס)

נשיא אירן לשעבר "מטיל את הפצצה" לאחר אישור הסכם הגרעין: עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, שעמד בעבר בראש המדינה, הודה בריאיון לאתר אירני כי אירן התכוונה לפתח נשק גרעיני בעבר. הבכיר, שכיום עומד בראש המועצה לשמירת האינטרסים של המשטר, שלח מסר מאיים נוסף: "אירן שומרת על אופציה לפתח נשק גרעיני - אם יווצר צורך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדוקטרינה הבסיסית שלנו הייתה שימוש בטכנולוגיית גרעין למטרות שלום", הסביר רפסנג'אני, "למרות שמעולם לא נטשנו את הרעיון לפיו אם יאיימו עלינו - תהיה לנו את האפשרות ללכת בכיוון השני". אותו "כיוון שני" עליו דיבר הנשיא לשעבר הוא האפיק הגרעיני.

רפסנג'אני הוסיף כי "מתחילת תכנית הגרעין חיפשנו את היכולת להשיג נשק גרעיני - בזמן הקמת תכנית הגרעין, היינו במלחמה עם עירק וחיפשנו את היכולת הזו כאמצעי הגנה לקראת היום שבו אויבינו יפנו לפצצה גרעינית".

רפסנג'אני, ארכיון (רויטרס)

הנשיא לשעבר ציין כי התכנית להשגת יכולת אטומית כללה בניית אתרים סודיים, ייצור צנטריפוגות, קידום טכנולוגיות לייזר והקמת כור המים הכבדים באראק. באותו ריאיון נחשפו גם הקשרים החשאיים שייסדה אירן עם פקיסטן לצרכים גרעיניים בשנות ה-80': לדבריו של רפסנג'אני, הצמרת האירנית – שכללה באותו זמן אותו ואת המנהיג העליון חמינאי – ניסתה להיפגש עם מדען גרעין מוכר בשם עבדול קאדיר חאן, שפיתח את הפצצה עבור פקיסטן.

"נסעתי לשם פעמיים וביקשתי לראות אותו, אבל לא אפשרו לי וגם לא לחמינאי", נזכר הנשיא לשעבר. "לפי התרשמותנו הוא הבין שהעולם האסלאמי צריך להשיג נשק גרעיני, והוא וארצו הסכימו לעזור לנו קצת". בשלב זה, על פי הריאיון, אנשי משמרות המהפכה נפגשו עם המדען וכך גם צוותים מארגון האנרגיה האטומית של אירן.

מדובר בהודאה מפורשת וחסרת תקדים, שטרם נשמעה עד כה מצד אחר מבכירי המשטר. ה-NCRI - ארגון הגג של האופוזיציה האירנית הגולה - הפיץ הלילה (בין שלישי לרביעי) את תרגום הריאיון, במטרה להמשיך ולחשוף את המדיניות האמיתית של המשטר בטהרן.