שגריר ארה"ב בסין זומן לשיחת נזיפה

סגן שר החוץ הסיני זימן את השגריר האמריקני לשיחת נזיפה בשל הנוכחות של ספינות מלחמה אמריקניות בים סין. סגן השר טען שהסיור האמריקני הוא "חסר אחריות", וספינות מלחמה סיניות במקום שיגרו איום לספינות הצבא האמריקני. במשרד ההגנה הסיני איימו בנקיטת פעולה נגד כל מי שמאיים על ביטחון המדינה

ספינת צי אמריקנית, ארכיון (רויטרס)

סין מאיימת שתפעל "בכל האמצעים הדרושים" כדי להגן על הטריטוריה שלה, זאת לאחר שארה"ב שיגרה ספינת מלחמה למי ים סין הדרומי, שעל פי בייג'ין נמצאים בשטח הטריטוריאלי שלה. במשרד החוץ הסיני זימנו את השגריר האמריקני לשיחת נזיפה, וטענו היום (שלישי) שהסיורים האמריקנים במים השנויים במחלוקת מהווים "איום על השלום והיציבות באסיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההתנהגות של ספינת המלחמה האמריקנית מאיימת על ריבונות סין ועל האינטרס הלאומי שלה כמו גם על בטיחות הצוות שפועל באיים והמתקנים במקום", אמר דובר משרד החוץ הסיני, לו קאנג. "זו פעילות שפוגעת בשלום וביציבות האזור". במשרד הביטחון הסיני הזהירו שהצבא הסיני יפעל כדי להגן על ביטחון המדינה, וספינות סיניות שיגרו אזהרה לספינה האמריקנית.

התגובות הסיניות העוינות הגיעו שעות ספורות אחרי שהמשחתת USS lassen עברה במרחק של 12 קילומטרים מהשונית המלאכותית של האי סובי, שהוקם בידי ממשלת סין לשמש כבסיס לשליטה על כמעט 80% באחד מנתיבי המים העמוסים ביותר בעולם. ארה"ב ובנות בריתה באזור לא מכירות בטענה הסינית וטוענות שהמדינה פועלת בניגוד לחוק הבינלאומי.

הסיור הוא למעשה הניסיון הישיר והאמיץ ביותר שארצות הברית עורכת מול התביעות הטריטוריאליות שמשמיעה סין, פעולה שמגיעה כמה שבועות אחרי שהנשיא ברק אובמה אמר או הזהיר את הנשיא שי ג'ין-פינג כי ארה"ב תשמור על חופש השייט באזור ושסין צריכה להימנע מהפעלת כוח צבאי בנתיבי המים.