אקדמאים בריטים: "להחרים את ישראל"

לפחות 340 אנשי אקדמיה בבריטניה חתמו על מודעה הקוראת להטיל חרם על מוסדות מחקר והשכלה גבוהה מישראל בשל "סבלו של העם הפלסטיני" כהגדרתם. החתומים, שהגיבו ככל הנראה למכתב התמיכה בישראל שפורסם בסוף השבוע, טוענים כי מוסדות אקדמיים מסייעים בפיתוח אמצעים להריסת בתי מחבלים

הפגנה אנטי-ישראלית בבריטניה (רויטרס)

מודעת ענק הקוראת לחרם אקדמי על ישראל התפרסמה הבוקר (שלישי) בעיתון הגרדיאן הבריטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המודעה, הכוללת את שמותיהם של יותר מ-340 אקדמאים בריטיים מגיעה ככל הנראה כתגובה למכתב התמיכה בישראל שפורסם ביום שישי האחרון על ידי 150 אמנים.

במודעה טוענים האקדמאים הבריטים כי הם "מוטרדים מסבלו של העם הפלסטיני ולכן מתחייבים להטיל חרם אקדמי על ישראל". בין היתר, טוענים החתומים כי הטכניון בחיפה מסייע בפיתוח טכנולוגיות המשמשות להריסת בתי פלסטינים.

"כאקדמאים הקשורים לאוניברסיטאות בבריטניה, אנחנו מוטרדים עמוקות מהכיבוש הישראלי הבלתי חוקי על אדמות פלסטיניות, הפרות זכויות האדם הבלתי נסבלות המשפיעות בכל תחומי החיים של העם הפלסטיני", כתבו חותמי ההודעה.

המודעה שפורסמה

האקדמאים התחייבו בהצהרתם לדחות הזמנות לבקר במוסדות אקדמיים ישראליים, וכן להימנע מהשתתפות בכנסים במימון, ארגון או בחסות של מוסדות ישראליים. עם זאת, הם אומרים שימשיכו לעבוד עם עמיתיהם הישראלים "על פי יכולותיהם האישיות". החתומים הבהירו כי יחזרו בהם מעמדתם אם "מדינת ישראל תפעל על פי החוק הבינלאומי ותכבד את זכויות האדם".

שגרירות ישראל בבריטניה גינתה בחריפות את המודעה, כך גם שגריר בריטניה בישראל.

ביום חמישי האחרון פורסמה מודעה הפוכה בעיתון, בו קראו 150 אנשי תרבות בריטיים להתנגד לחרם על ישראל. בין החתומים על המודעה גם מחברת ספרי "הארי פוטר" ג'יי קיי רולינג.