מקסיקו: "ההוריקן נחלש, הנזק קטן מהצפוי"

ממשלת מקסיקו כבר הוציאה אתמול אזהרת סופה וביטלה את הלימודים בכל אזור החוף המזרחי של המדינה, אך פגיעת הסופה "פטרישיה" הייתה למרבה השמחה חלשה מהצפוי. במהלך שעות הלילה דעכה עוצמת הסופה, אך נשיא מקסיקו הזהיר: "זה עוד לא נגמר"

הסערה במבט מלמעלה (רויטרס)

מקסיקו נערכה להוריקן עצום, שנחלש וגרם לנזק מועט עד כה: סופת ההוריקן "פטרישיה" הוגדרה כחזקה במיוחד בטרם הגעתה לחופי מקסיקו. החוקרים הזהירו כי הסופה תביא עמה רוחות במהירות של 320 קמ"ש ותזרע הרס רב, אך למרבה שמחת התושבים היא דעכה במהלך שעות הלילה (בין שישי לשבת). על פי הודעת מכון מחקר ההוריקנים של ארה"ב, עוצמת הסופה פחתה תוך שעות מעוצמה 5 לעוצמה 2. בשעה 12:00 נקבע כי הסופה פחתה לדרגת "סופה בעוצמה 1". עד כה דווח על נזק מועט ולא ידוע על נפגעים. הרשויות, עם זאת, ממשיכות להיערך לאסון למרות שהרוחות נחלשו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא המקסיקני, אנריקה פנה נייטו, ביקש להילחם בשאננות והזהיר את האזרחים כי "שיא הסערה עוד לפנינו". לאחר הפגיעה בקרקע, מהירות הרוחות נחלשה לכ-210 קילומטרים בשעה. "העדיפות שלנו היא להגן על חיי המקסיקנים, ואנחנו עדיין לא יכולים להוריד את המגננות", אמר נייטו בנאום טלוויזיוני לאומה.

"החלק המסוכן ביותר עוד לא הגיע לאדמתנו, ואנחנו גם צופים גשמים כבדים במרכז ובצפון-מזרח המדינה", הוסיף. כ-15 אלף תיירים פונו מעיירת הנופש פוארטו וולארטה, לאחר שגשמים עזים מלווים ברוחות הגיעו לעיירה. מספר רחובות הוצפו ועצים התרסקו, אך בעירייה הודיעו כי הנזקים היו פחותים מהצפוי.

מומחים במדינה הזהירו כי הנזקים עדיין עלולים להיות משמעותיים, בעיקר אלו שייגרמו מהגשמים וההצפות. מערכות החירום במדינה עדיין נמצאות בכוננות גבוהה. לפני הגעתה לאדמה, הסופה נחשבה לחזקה ביותר שאי פעם נמדדה בחצי המערבי של כדור הארץ. התחזית לפיה הסופה תישאר ברמה 5 עם הגעתה ליבשה הופרכה. על פי ההערכות, מוקד הפגיעה המשמעותי ביותר צפוי להיות אזור אקפולקו שבחופה המערבי של מקסיקו. גשמים רבים ירדו גם בשטח ארצות הברית, בעיקר באזור טקסס, כתוצאת לוואי של הסופה.

בממשלת מקסיקו החליטו אתמול לפרסם אזהרת סופה לכל אזור החוף המזרחי ולבטל את הלימודים בכל בתי הספר באזור. מלבד הרוחות העזות, הסופה החזקה צפויה להמטיר כמויות אדירות של גשם - מה שעלול לגרום לשיטפונות בזק ומפולות בוץ. במרכז המטאורולוגי העולמי מסבירים כי "פטרישיה" דומה בעוצמתה לסופת הטייפון "האייאן" שפגעה בפיליפינים לפני כשנתיים וגרמה ל-6,000 הרוגים.

תיירים ותושבים פונו (רויטרס)