רימוני גז - באמצע דיון בפרלמנט

המאבק בין הממשלה לאופוזיציה בקוסובו הגיע לגבהים חדשים במהלך דיון על הסכם חדש שנרקם עם סרביה. חברי הפרלמנט המתנגדים להסכם, זרקו רימוני גז מדמיע בתוך הבניין וגרמו לחנק בקרב שניים מחבריהם. 16 שנים אחרי המלחמה בין המדינות, האיבה והשנאה מסרבות להתפוגג

אנשי האופוזיציה בקוסובו פיזרו היום (רביעי) גז מדמיע במרכז הפרלמנט, במחאה על עסקה שחתמה הממשלה המקומית עם ממשלת סרביה. בעקבות פיזור הגז, שניים מחברי הפרלמנט התעלפו ונזקקו לטיפול רפואי והבניין פונה מיושביו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

חברי האופוזיציה ביצעו את המעשה במחאה על ההסכם שתווך על ידי האיחוד האירופי ותכליתו להביא ל"נירמול" היחסים בין המדינות היריבות. במסגרת ההסכם, התחייבה הממשלה בקוסובו להרחיב את האוטונומיה לה זוכה המיעוט הסרבי במדינה.

הרחבת זכויות הסרבים במדינה, המתבטאת בזכויות כלכליות וחוקתיות חדשות, גרם למחאה באופוזיציה שהגיעה לשיא באירוע זריקת רימוני הגז. בתגובה למעשה אמרו גורמים בקואליציה: "האקט האלים הזה חצה את כל גבולות ההתנהגות הדמוקרטית".

הגז שפוזר בחלל הפלמנט (רויטרס)

בסוף שנות ה-90 התחוללה מלחמה קשה בין המדינות שהסתיימה בנסיגת הכוחות הסרבים מחבל הארץ, תחת פיקוח נאט"ו. בשנת 2008 הכריזה קוסובו, שהייתה חבל ארץ בתוך סרביה על עצמאותה, מהלך בו הממשל הסרבי לא מכיר גם בימים אלו.