ארה"ב: הימנעו מעסקאות עם אירן עד שיוסרו הסנקציות

הממשל האמריקני העביר לאחרונה הודעה לשגרירויות ברחבי העולם להימנע מקיום עסקאות עם טהרן עד שיוחלט סופית אם להסיר את הסנקציות. עדיין לא ברור בדיוק מתי יבוטלו הסנקציות של המערב, אבל מומחים מעריכים כי במידה ואירן תעמוד בהתחייבויותיה, ניתן יהיה לקיים עמה קשרי מסחר כבר במהלך השנה הבאה

ימתין לאישורו: רוחאני עם יו"ר סבא"א| ארכ (טוויטר)

ממשל אובמה שיגר לאחרונה אזהרה לשגרירויות ברחבי העולם וכן לבנקים אמריקנים בו הוא מזכיר כי הסנקציות על אירן עדיין בתוקף וכי אין לפתח קשרי מסחר עם טהרן עד אשר הסוכנות לאנרגיה אטומית (סבא"א) תאשר כי משמרות המהפכה מילאו את חלקם בהסכם הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ארצות הברית אומרת לממשלות לא למהר לעשות עסקים עם אירן", כך אמר מקור דיפלומטי בלונדון, לסוכנות הידיעות רויטרס. לא ברור בדיוק מתי הסנקציות של המערב עשויות להתבטל, אבל מומחים מעריכים כי במידה ואירן תעמוד בהתחייבויותיה, ניתן יהיה לקיים עמה קשרי מסחר כבר במהלך השנה הבאה.

מקור בכיר בממשל אובמה אישר את שליחת המכתב ואמר כי מדובר ביוזמה מדינית . לדבריו, המכתב נשלח "באופן שגרתי לכל בעלי העניין במגזר הפרטי וממשלות לגבי תנאי התכנית". כמו כן בנוסף להודעה, קיימו גורמים רשמיים בארה"ב לאחרונה מספר דיונים עם מנהלים בתעשיית הנפט ובנקאים בוושינגטון וניו-יורק במהלכם חזרו והדגישו כי הסנקציות עדיין בתוקף.

זריף וקרי |ארכיון (רויטרס)

מאז חתמה אירן על הסכם הגרעין מול שש המעצמות בחודש יולי הספיקו לבקר בטהרן משלחות עסקיות בראשות בכירי ממשל מהכלכלות גדולות, וביניהן גרמניה, בריטניה, צרפת, איטליה, יפן והודו.

מבחינת האירנים סיום הסנקציות יאפשר לכלכלה הקורסת להתאושש וחברת הנפט הלאומית של אירן כבר הודיעה כי היא מתכננת לפרסם יותר מ- 50 חוזים חדשים לפיתוח מאגרי האנרגיה של המדינה.