פרס נובל לחוקרי חלקיקי הניוטרינו

מדענים מיפן ומקנדה זכו במשותף בפרס הנובל לפיזיקה על גילויים בחקר חלקיקי הניוטרינו. "הם סייעו לשנות את הדרך שבה אנחנו תופסים את היקום", הסבירו חברי ועדת הפרס. וגם חשבון הבנק צפוי לתפוח: הם יחלקו ביניהם כ-960 אלף דולר

טאקאקי קאג'יטה (יפן) וארתור מקדונלד (קנדה) הם הזוכים בפרס נובל לשנת 2015 על גילויים בחקר החלקיקים התת-אטומים הנקראים ניוטרינו - כך הודיעה היום (שלישי) ועדת הפרס ממקום מושבה בשטוקהולם שבשבדיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קאג'יטה הוא מדען מאוניברסיטת טוקיו שביפן ואילו מקדולנד פועל באוניברסיטה המלכותית בקינסטון שבקנדה. הגילוי שלהם עוסק בתנודות של הניוטרינו, אחד החומרים שנחשבים ליסודות היקום, ומחקרם חשף כי לניוטרינו יש למעשה מאסה.

חברי האקדמיה שהעניקו את הפרס הסבירו היום את ההחלטה בכך ש"התגלית משנה את הדרך שבה אנחנו מבינים את הפעולות הפנימיות בתוך כל חומר. היא משמעותית לדרך שבה אנחנו תופסים את היקום".

ויחד עם הכבוד הגדול שלו זוכים שני המדענים - גם חשבון הבנק צפוי לתפוח: הפרס מזכה אותם בתשלום בסך 8 מיליון כתר שוודי, שהם כ-960 אלף דולרים שיחולקו בין שניהם.

אתמול פורסמו שמותיהם של הזוכים בפרס לרפואה ובהמשך השבוע תודיע ועדת הפרס על הזוכים בקטגוריות הכימיה, הספרות וגם הפרס שמושך עניין יותר מכל - הנובל לשלום. הזוכים בפרס לכלכלה יפורסמו בשבוע הבא.