נובל למפתחי תרופות לזיהומים ולמלריה

חוקרים מאירלנד, יפן וסין חולקים בפרס היוקרתי לרפואה על תגליותיהם שהביאו לפריצת דרך בטיפול במחלות טפיליות. ועדת הפרס ציינה כי התרופות שגילו שוות ערך בחשיבותן לאנטיביוטיקה ולפניצילין

הזוכה המפותע, סטושי אומורה (רויטרס)

וויליאם קמפבל (אירלנד), סטושי אומורה (יפן) ויו יו טו (סין) הם הזוכים בפרס נובל לרפואה לשנת 2015 על פעילותם פורצת הדרך בחקר המחלות הטפיליות - כך הודיעה היום (שני) הוועדה במכון קרולינסקה שבשוודיה, שאחראית למתן הפרס היוקרתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קמפבל ואומורה זכו יחד במחצית מהפרס על גילוי תרופה למחלת "עיוורון הנהרות" שנגרמת על ידי טפיל ונחשבת לאחד הגורמים המרכזיים לעיוורון במדינות העולם השלישי וטיפול נוסף למחלת "איש הפיל" שגורמת לעיוותים באיברים. התרופות שפיתחו הוענקו למאות מיליוני בני אדם לאורך השנים. הטיפול לשתי המחלות נחשב לכה יעיל, שהן על סף הכחדה.

יויו טור לאחר ההודעה (רויטרס)

יו יו טו קיבלה לבדה את המחצית השנייה של הפרס על גילוי הטיפול המונע למחלת המלריה. על פי הערכות, בפועלה היא הצליחה להקטין בעשרות אחוזים את מספר הנדבקים במחלה, המועברת על ידי יתושים. ועדת הפרס ציינה כי בתגליותיהם, הצליחו השלושה למצוא מענה למחלות שמשפיעות על מאה מיליון בני אדם מדי שנה, מרביתם מתגוררים במדינות עניות.

"אנו מאמינים כי פעילותם הביאה לשינוי רפואי משמעותי, ביצירת שתי יישויות נפרדות לטיפול במחלות טפיליות שלא ידענו לזהות קודם לכן. התגליות עומדות בשורה אחת יחד עם המצאת האנטיביוטיקה, הסולפה או הפניצילין", אמר היום פרופסור יאן אנדרסון, חבר בוועדת הפרס.

ויחד עם הכבוד הגדול שלו זוכים השלושה - גם חשבון הבנק תופח: הם צפויים לקבל פרס בסך 8 מיליון כתר שוודי, שהם כ-960 אלף דולרים. הפרס לרפואה הוא הראשון שמוענק מדי שנה ובתקופה הקרובה צפויה הוועדה לחלק פרסים גם על הישגים במדע, ספרות ושלום.