התשובה של אובמה: תמיכה למורדים

אחרי חילופי ההאשמות בין ארה"ב לרוסיה לגבי יעדי המתקפה האווירית הרוסית בסוריה אומר גורם בממשל אובמה שארה"ב תרחיב את תמיכתה בכוחות המורדים הנלחמים נגד אסד וגם נגד דאע"ש. מדובר בעיקר באספקת נשק, כשנשקלת גם אפשרות של תקיפה אווירית נגד מטרות דאע"ש

ארה"ב תגביר תמיכתה במורדים בסוריה (רויטרס)

המאבק בין המעצמות סביב הלחימה בסוריה: ארה"ב הודיעה היום (שבת) כי בכוונתה להרחיב את תמיכתה בכוחות המורדים הנלחמים נגד משטר אסד. לטענת האמריקנים, הסיוע נועד לאפשר למורדים להדוף את כוחות דאע"ש סמוך לגבול עם טורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם רשמי בממשל האמריקני אמר כי הממשל שוקל לספק תמיכה באמצעות משלוחי נשק ואפילו תקיפות אוויריות כדי לסייע לקואליציית המורדים להדוף את כוחות המדינה האסלאמית משטח אסטרטגי סמוך לגבול סוריה- טורקיה.

התמיכה האמריקנית תהיה במורדים המוגדרים בוושינגטון מתונים ולא בכוחות האסלאמיים דוגמת ג'בת א-נוסרא. מדובר בכוחות שעברו אימונים בידי ארה"ב וטוענים כי הם סופגים אבידות בתקיפות שהחלה לבצע רוסיה בסוריה.

הגורם האמריקני אמר כי ההחלטה לגבי התמיכה במורדים תהיה חלק מהמאמץ הכללי של ארה"ב לעצור את התפשטות דאע"ש בסוריה.

אובמה תוקף התנהלות רוסיה (רויטרס)

במסיבת עיתונאים שכינס בלילה תקף הנשיא אובמה בחריפות את המעורבות הגוברת של מוסקבה במלחמה ברוסיה ואמר: "סוריה אינה לוח שחמט של המעצמות". אובמה הבהיר כי אין בכוונתה של ארה"ב להפוך את מלחמת האזרחים במדינה ל"מלחמת שליחים" בין שתי המעצמות.

את הדברים אמר הנשיא האמריקני על רקע הדיווחים לפיהם חיל האוויר הרוסי תקף בעיקר מטרות של כוחות המורדים נגד משטר אסד ולא מטרות דאע"ש כפי שהצהיר פוטין. כתוצאה מכך נוצר מצב בו הצבא האמריקני מוביל מבצע צבאי נגד המדינה האסלאמית, בעוד רוסיה פתחה במבצע נגד המורדים, המהווים אויב נוסף של הנשיא אסד.

אובמה הוסיף כי הוא דוחה את הטענות מצד מוסקבה לפיהן "כל אויב של אסד הוא טרוריסט". במקביל הודיע גורם רוסי רשמי כי חיל האוויר תקף בסוף השבוע לפחות שש מטרות של ארגון המדינה האסלאמית בסוריה. לטענת הגורם מרבית התקיפות אירעו באזור העיר אידליב.