אובמה: "סוריה אינה לוח שחמט"

במסיבת עיתונאים שכינס בבית הלבן תקף הנשיא האמריקני את המבצע הרוסי בסוריה, שלדבריו מתמקד נגד כוחות המורדים ולא נגד דאע"ש. אובמה הבהיר כי ארה"ב לא תהפוך את המצב בסוריה למלחמת שליחים: "לא מדובר בתחרות בין המעצמות"

"לא ניתן יד למלחמת שליחים". פוטין ואובמה

"סוריה אינה לוח שחמט של המעצמות" - כך אמר הלילה (שבת) נשיא ארצות הברית ברק אובמה בהתייחסות למבצע הצבאי בו פתחה רוסיה בשטח המדינה המשוסעת. לדברי אובמה, אין בכוונתה של ארצות הברית להפוך את מלחמת האזרחים בסוריה ל"מלחמת שליחים" בין שתי המעצמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הדברים אמר הנשיא האמריקני על רקע הדיווחים לפיהם חיל האוויר הרוסי תקף בעיקר מטרות של כוחות המורדים נגד משטר אסד ולא מטרות דאע"ש. כתוצאה מכך נוצר מצב בו הצבא האמריקני מוביל מבצע צבאי נגד המדינה האסלאמית, בעוד רוסיה פתחה במבצע נגד המורדים, המהווים אויב נוסף של הנשיא אסד.

"אנחנו לא מתכוונים להפוך את סוריה למלחמה באמצעות שליח של ארצות הברית ורוסיה", אמר אובמה במסיבת עיתונאים. "זוהי אינה תחרות בין המעצמות".

אובמה הוסיף כי הוא דוחה את הטענות מצד מוסקבה לפיהן "כל אויב של אסד הוא טרוריסט". במקביל הודיע גורם רוסי רשמי כי חיל האוויר תקף בסוף השבוע לפחות שש מטרות של ארגון המדינה האסלאמית בסוריה. לטענת הגורם מרבית התקיפות אירעו באזור העיר אידליב.

רוסיה מכחישה: לא תוקפים רק את המורדים

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הבהיר כי גם בתקיפה זו רוסיה עדכנה את הפנטגון מבעוד מועד בנוגע לתקיפות בשמי סוריה והדגיש כי בכוונת מוסקבה להקים "מנגנון חירום" משותף עם ארצות הברית לתיאום הפעולות הצבאיות בסוריה. תיעוד של אחת התקיפות מעלה כי מדובר בנשק לא מדויק, בעל פיזור רחב מאוד עם אפקט דומה לזה של פצצות מצרר - מה שמעלה ספק בנוגע לחוקיות השימוש בו.

לאחר שהשבוע דווח כי עשרות אזרחים נהרגו בתקיפות הרוסיות, במשרד ההגנה במוסקבה הדגישו כי מטוסי הקרב נמנעו מפגיעה באזורים מאוכלסים. הנשיא פוטין הוסיף כי הדיווחים על מות אזרחים בתקיפות של כלי טיס רוסיים הן בגדר "מתקפת אינפורמציה".

מטוסים רוסיים בהכנה לתקיפה בסוריה (כוחות רוסים בהכנות לתקיפה בסוריה)

ברוסיה טוענים כי בין היעדים שהותקפו ישנו מחסן תחמושת סמוך לאידליב, מפקדה של דאע"ש בחמה ומבנה שבו מטעינים חומרי נפץ על מכוניות תופת בחומס. אתמול האשימו בארצות הברית כי התקיפות הרוסיות כוונו נגד יעדים של צבא סוריה החופשי - ארגון המורדים שזוכה לתמיכה אמריקנית.