לאחר התקיפה בסוריה: קרב גרסאות בין המעצמות

משרד ההגנה הרוסי טוען כי בתקיפה האווירית בסוריה הושמדו מטרות של ארגון המדינה האסלאמית. בארה"ב מטילים ספק בדיווח ומעריכים כי מוקדים של המורדים הם שהותקפו. שר ההגנה האמריקני הנחה את אנשיו לקיים שיחות דחופות עם מקביליהם במוסקבה

חילוקי הדעות בין ארה"ב לרוסיה הופכים לפומביים מתמיד: משרד ההגנה הרוסי פרסם הערב (רביעי) סרטון המתעד את שורת התקיפות שביצעו מטוסי חיל האוויר של רוסיה בשטח רוסיה. בעוד הרוסים טוענים כי מדובר ביעדים של ארגון המדינה האסלאמית, בארה"ב סבורים כי המטרה הייתה אחרת לגמרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה רשמית של משרד ההגנה הרוסי נטען כי במהלך היום ביצעו כלי טיס של צבא רוסיה כ-20 גיחות מעל שמי רוסיה, בהן הותקפו שמונה מטרות של ארגון הטרור האכזרי. לדברי הרוסים, הם השמידו עמדות פיקוד של דאע"ש, בנוסף למרכזי פעילות באזורים הרריים. עוד נטען כי הפעולה לא פגעה בתשתיות או אזורים אזרחיים. על פי דיווחים של האופוזיציה הסורית לפחות 45 בני אדם נהרגו במתקפה הרוסית, מרביתם אזרחים. טענה נוספת גורסת כי כלי הטיס השתמשו בפצצות מצרר בחלק מההתקפות שגרמו לנזק היקפי אדיר.

בסרטון בן 46 השניות שפרסמו הרוסים, נראות שמונה התקיפות שביצעו מטוסי חיל האוויר בשמי המדינה המשוסעת. דובר הקרמלין פרסם במקביל הודעה שבה הדגיש כי אין בכוונת רוסיה להרחיב את הפעולה הצבאית נגד דאע"ש גם לעירק ושמטוסי הצבא הרוסי אינם משתמשים במרחב האווירי של עירק כדי לתקוף את המטרות הסוריות.

חילוקי דעות בין המעצמות (רויטרס)

זמן קצר לאחר מכן כינס מזכיר ההגנה האמריקני אשטון קרטר מסיבת עיתונאים שבה הטיל ספק רב בטענות של רוסיה. על פי הערכות האמריקניות שהוצגו במסיבת העיתונאים, המוקדים שהותקפו על ידי רוסיה לא היו של ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) אלא של ארגוני המורדים, הנלחמים במשטרו של הנשיא הסורי אסד.

בכך רומזים האמריקנים כי הפעולה הצבאית שבה החלה רוסיה היום באופן אקטיבי אינה נועדה לפגוע בארגון הטרור - אלא בעיקר לשמר את שלטונו של הנשיא הסורי באשר אל-אסד, הנחשב למקורב לממשל במוסקבה. קרטר הנחה את בכירי מערכת הביטחון מטענו להיפגש עם מקביליהם הרוסים "במהירות האפשרית" כדי לדון בדרכי הפעולה העתידיות.

בהכנת הידיעה השתתף ירון שניידר.