רוסיה פתחה במתקפה אווירית בסוריה‎

לאחר שהפרלמנט אישר לפוטין להפעיל את כוחות הצבא, מדווחים גורמים בסוריה שמטוסי קרב תקפו מטרות של המורדים ליד חומס וחמה וכי לפחות 15 בני אדם נהרגו. גורם אמריקני רשמי: "הרוסים עדכנו אותנו לפני המתקפה"‎

שעות ספורות לאחר שהפרלמנט הרוסי אישר את בקשת הנשיא ולדימיר פוטין להפעיל כוחות אוויריים בסוריה - המתקפה כבר יצאה לדרך: בשעות הצהריים תקפו מטוסי קרב רוסיים מטרות ראשונות של המורדים באזור הערים חומס וחמה. בישיבת ממשלה שהתקיימה במוסקבה אמר פוטין כי "הדרך היחידה להילחם בפעילי הטרור היא באמצעות פעולות מנע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא הרוסי טען לאחר התקיפה כי המעורבות של ארצו במזרח התיכון ובסוריה תהיה באמצעות חיל האוויר - ללא פעילות של כוחות קרקעיים. כמו כן הוא הוסיף כי הפעולה שיצאה אל הדרך תהיה זמנית בלבד. פוטין שיגר גם מסר לנשיא הסורי כשאמר שהוא מצפה מאסד להיות מוכן לפשרות בכל הנוגע לעתידה של סוריה.

המטוסים הרוסיים בפעולה

בכיר רוסי חשף בפני סוכנות הידיעות רויטרס כי מוסקבה ביקשה שכלי האוויר האמריקניים ימנעו מכניסה למרחב האווירי של סוריה במהלך התקיפות שמבצעים הרוסים בשטח המדינה. בתגובה אמר גורם אמריקני בכיר כי הקואליציה הבינלאומית תמשיך לתקוף מטרות בסוריה - למרות ההתנגדות הרוסית לכך.

על פי דובר מחלקת המדינה האמריקנית ג'וש קירבי, הרוסים הודיעו מראש לארה"ב על התקיפה, שעל פי הדיווחים של גורמי אופוזיציה הביאה למותם של 15 בני אדם. לדבריו, דיפלומט רוסי בבגדד עדכן את צוות השגרירות האמריקנית על המשימה הצבאית. "הקואליציה תמשיך בפעולות בעירק ובסוריה כמתוכנן נגד דאע"ש", הדגיש קירבי גם הוא.

במקביל לתקיפות שהוציאה רוסיה אל הפועל, תקפו היום מטוסים של הקואליציה הבינלאומית מטרות טרור של המורדים ושל ארגון המדינה האסלאמית. הבקשה הרוסית להימנע מפעולה אמריקנית נועדה ככי הנראה למנוע היתקלויות באוויר בין הכוחות הפועלים בשמי המדינה.

נפגשו, אבל לא הסכימו. פוטין ואובמה (רויטרס)

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר לאחר שהתקבל האישור הרוסי לצאת לפעולה, כי המטרה הצבאית הראשית של רוסיה בסוריה היא להילחם בטרור ולתמוך בכוחותיו של הנשיא בשאר אל-אסד. הוא הבטיח שהתקיפות האוויריות יתמקדו אך ורק נגד "המחבלים הקיצוניים".

הפעולה הצבאית של רוסיה מגיעה לאחר תקופה שבמהלכה נשלחו כוחות צבאיים לשטח סוריה ולבקשת הנשיא אסד, שביקש סיוע על מנת להגן על משטרו. המתקפה מאירה פעם נוספת את חילוקי הדעות בין שתי המעצמות - רוסיה וארה"ב - שראשיה נועדו בוושינגטון שלשום ודנו בנושא. פוטין אמנם כינה את הפגישה עם אובמה "יעילה וכנה", אך המתיחות בין השניים ניכרת ועלולה עוד להחריף.