לבקשת פוטין: הפרלמנט אישר לתקוף בסוריה

חברי הפרלמנט הרוסי אישרו שליחת כוחות צבא לסוריה על מנת לסייע לחיזוק שלטונו של בשאר אסד וללחום בארגוני המורדים. מדובר באישור רשמי לשליחת כוחות אוויריים מחוץ לתחומי רוסיה

כוחות רוסיים מוסמכים לתקוף בסוריה (רויטרס)

רוסיה מגבירה את מעורבותה הצבאית בסוריה, והיום (רביעי) מקבלים המהלכים האחרונים של הנשיא פוטין אישור רשמי של הפרלמנט במוסקבה, שהתיר שליחת כוחות צבא מחוץ לגבולות המדינה. בהודעה מטעם הקרמלין נמסר כי הפרלמנט אישר רשמית לבצע תקיפות אוויריות בסוריה, שבה כבר מצויים מסוקים ומטוסי קרב רוסיים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בהליך רשמי, שלפיו הנשיא מבקש את אישור הפרלמנט להתערבות צבאית במדינה זרה, כשלמעשה מדובר על אישור לביצוע מתקפות אוויריות בסוריה. זהו הליך שפוטין נקט בו גם בשנה שעברה, בעת ההשתלטות הרוסית על חצי האי קרים באוקראינה.

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר כי המטרה הצבאית הראשית של רוסיה בסוריה היא להילחם בטרור ולתמוך בכוחותיו של הנשיא בשאר אל-אסד: "המטרה העיקרית היא המאבק בטרור ותמיכה ברשויות הלגיטימיות בסוריה", אמר פסקוב והבטיח שהתקיפות האוויריות יערכו רק נגד הקיצונים האסלאמיים.

המחלוקת: פוטין הבהיר לאובמה שלא ייתן יד להדחת אסד

שר ההגנה הרוסי הודיע היום כי ארצו פועלת לעדכן את האמריקנים בפעולותיה בסוריה במרכז המידע שהקימו בבירת עירק, בגדד. לדבריו הצטרף גם שר החוץ שהבהיר כי רוסיה לא תפעל לפני שתתאם את מהלכיה עם בעלות הברית המערביות. בכיר בקרמלין הבהיר כי שליחת הכוחות הרוסיים לסוריה בוצעה לאחר שהנשיא הסורי אסד ביקש רשמית סיוע צבאי.

על רקע תגבור הכוחות הרוסיים במדינה המדממת, המחלוקת בין מוסקבה לוושינגטון נמשכת. בתום פגישתו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, הודיע אמש פוטין כי ארצו שוקלת להצטרף לתקיפות האוויריות נגד ארגון הטרור דאע"ש, אך הבהיר כי לא ישלח כוחות יבשה לסוריה ולא ייתן יד להדחת אסד מהשלטון. למרות הפגישה עם נתניהו בה סיכמו השניים על תיאום המהלכים בגזרה, פוטין הביע דאגה מהמשך הפעילות הצבאית הישראלית נגד סוריה.

נפגשו, אבל לא הסכימו. פוטין ואובמה (רויטרס)

פגישתם הראשונה מזה שנתיים של אובמה ופוטין שהתקיימה בניו יורק על רקע עצרת האו"ם, ארכה כשעה וחצי ועסקה בעיקר במשבר בסוריה. פוטין התייחס בנאומו גם לישראל ואמר כי יש לכבד את האינטרסים שלה בכל הנוגע לסוריה, אך הביע דאגה מתקיפות ישראל בשטח סוריה - שהאחרונה מביניהן בוצעה ביום ראשון, בתגובה להמשך זליגת הירי מסוריה לישראל.

"אנו שוקלים להצטרף לתקיפות האוויר של הקואליציה הבינלאומית נגש דאע"ש בסוריה ואיננו פוסלים דבר", אמר פוטין לאחר הפגישה אותה כינה "מאוד יעילה וכנה". עוד העביר פוטין ביקורת על ארה"ב בנושא המחלוקת בין המדינות בנוגע לפתרון המשבר בסוריה, ואמר כי "רק העם הסורי יחליט על גורלו של אסד, לא אובמה ולא המערב".

בנאומו בעצרת האו"ם ענה פוטין לנשיא האמריקני אובמה וענה באופן תקיף למדי לטענותיו של אובמה נגד אסד. פוטין אמר שזאת תהיה טעות עצומה לא לשתף פעולה עם ממשלת סוריה במלחמה בדאע"ש. "אף אחד חוץ מאסד ומהמיליציות של הכורדים לא באמת נלחם בארגון המדינה האסלאמית ויתר ארגוני הטרור שפועלים בסוריה", אמר נשיא רוסיה.