צרפת: חקירה פלילית נגד אסד

התביעה בצרפת פתחה בחקירה נגד משטרו של הנשיא הסורי בחשד לביצוע פשעי מלחמה ב-2011 ו-2013. החקירה מתבססת על 55 אלף תמונות שסיפק צלם שערק משורות הצבא ונמלט מהמדינה, המעידות על זוועות שביצע המשטר

חשד שביצע פשעי מלחמה. אסד (רויטרס)

הרשויות בצרפת פתחו בחקירה פלילית נגד משטרו של נשיא סוריה, בשאר אסד, בחשד לביצוע פשעי מלחמה שבוצעו בין בשנים 2011 ו-2013 - כך סיפרו מקורות רשמיים לסוכנות הידיעות הצרפתית.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי המקורות, התובעים בפריז החלו לחקור אירועים שהתרחשו במהלך מלחמת האזרחים כבר לפני כשבועיים.

החקירה מתמקדת בראיות שסופקו על ידי צלם בצבא סוריה לשעבר, שזכה לכינוי "הקיסר". אותו צלם ערק משורות הצבא ונמלט מסוריה בשנת 2013 כשבידיו יותר מ-55 אלף תמונות גרפיות של סצנות מהסכסוך האלים המעידות על פשעי מלחמה שבוצעו על ידי צבאו של אסד.

הידיעה על החקירה מגיעה על רקע עצרת האו"ם הנערכת בניו יורק, שם דנו נשיא ארצות הברית ברק אובמה ועמיתו הרוסי ולדימיר פוטין על דרכים אפשריות לסיום מלחמת האזרחים המתמשכת.

גם שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר, התייחס אמש לסכסוך הפנימי בסוריה ואמר כי "הנשיא אסד חייב לעזוב את תפקידו, או שייאלץ לפרוש ממנו בכוח". אל-ג'ובייר ציין כי "לאסד אין עתיד בסוריה, עם כל הכבוד לרוסים או לכל אחד אחר".

מטוסי קרב רוסיים בסוריה

בתוך כך, גורם אמריקני רשמי אמר הלילה לרשת CNN כי "רוסיה עשויה להתחיל לתקוף מטרות בסוריה בכל עת". לדברי הגורם, "הכוחות הרוסיים בסוריה ביצעו מספיק הכנות מבצעיות ומודיעיניות על מנת להתחיל בתקיפות נגד מטרות במדינה".

צוות של הטלוויזיה הצרפתית הצליח לצלם אתמול תמונות חושפות את הסיוע הצבאי שמעניק פוטין לאסד. בתמונות נראים על הקרקע בבסיס בעיר לטקייה מטוס תובלה מדגם אנטונוב 124 ועליו סמל רוסיה, עשרות מטוסי קרב מדגם סוחוי העטופים בבד הסוואה וגם מסוקי קרב רבים שמוכנים להמראה. לפי הדיווח, בסמוך להם נצפו גם חיילים רוסים.