נאס"א חושפת: "מים זורמים במאדים"

סוכנות החלל האמריקנית כינסה מסיבת עיתונאים מיוחדת שבה הציגה תגלית דרמטית בחקר הכוכב האדום. על פי הדיווחים, צילומים שתיעדו את פני הכוכב הראו מים זורמים מצוקים ובמורד קניונים והחוקרים אומרים: "זה אפשרי שיש שם סביבה תומכת חיים"‎

תגלית מרעישה בחקר היקום: סוכנות החלל האמריקנית קיימה הערב (שני) מסיבת עיתונאים מיוחדת שבה חשפה כי מצאה מים נוזליים על פני כוכב מאדים, שזורמים מצוקים ומקירות מכתשים במהלך חודשי הקיץ. חוקרי נאס"א אומרים שהממצאים מעלים את הסיכויים לכך שתנאי הכוכב מתאימים להיווצרות חיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הצוות של נאס"א הציג במסיבת העיתונאים את הממצאים שנאספו מהכוכב ובהם צילומים שהראו זרימה של מים במורד מכתשים, צוקים וקניונים. המדענים עדיין לא בטוחים מאיפה מגיעים המים ואחת ההשערות שהם נובעים ממאגרי מים תת קרקעיים.

"יש מים נוזליים היום על פני מאדים", אמר מייקל מאייר, המדען שעומד בראש "תכנית החקר של מאדים" בנאס"א. "בגלל זה, אנחנו חושדים שזה אפשרי שיש שם סביבה תומכת חיים".

בני אדם יוכלו להתיישב במאדים? (נאס"א)


המים הזורמים עשויים לכוון את נאס"א וסוכנויות חלל נוספות לעבר האתרים המבטיחים ביותר שבהם ניתן למצוא חיים על פני הכוכב ולנקודות נחיתה למשימות עתידיות שמטרתן לאסוף דגימות של המים.‎

מדעני נאס"א הסבירו כי נראה שבניגוד להנחה שלפיה על פני מאדים נמצאים רק מצבורי מים קפואים, מהמחקר החדש עולה כי נמצאו מים מלוחים שזורמים על פני הכוכב במהלך החודשים החמים.

החוקרים הסבירו כי המלח שבמים מוריד את הטמפרטורה שבה הם קופאים מה שמאפשר ככל הנראה למים לזרום מדי קיץ בכוכב האדום ולהיעלם ביתר חודשי השנה.

(נאס"א)

בעבר דובר על האפשרות שיש מאגרי מים במאדים, אבל עד עתה המדענים לא הצליחו להוכיח באמת שמים זורמים על פני כוכב הלכת. המשמעות של ההכרזה של חוקרי נאס"א יכולה לשנות לחלוטין את האופן שבו חושבים המדענים על מאדים.

אנשי סוכנות החלל האמריקנית ציינו כי על פי המידע שיש ברשותם כעת, מאדים הוא הכוכב היחיד במערכת השמש שלנו שנמצאו הוכחות בנוגע להימצאות מים בשטחו - פרט לכדור הארץ. בעולמות אחרים יש מים רק באוקיינוסים תת קרקעיים או שהם מפוזרים באטמוספירה.

"התגלית נותנת לנו מושג הרבה יותר טוב לכך שעל פני מאדים יש משאבים שימושיים ל'נוסעים עתידיים'", אמר ג'ים גרין מבכירי המדענים שהשתתפו במחקר. "אני חושב שנשלח בעתיד בני אדם שיוכלו לחיות על פני מאדים ולהשתמש במשאבים של הכוכב".

מייקל מאייר העומד בראש תכנית המחקר הוסיף: "עכשיו כשאנחנו יודעים מה אנחנו מחפשים, אנחנו יכולים להתמקד ולבדוק אם קיימת מערכת של אקוויפרים, אבל זה יהיה הצעד הבא".