אובמה באו"ם: אסד לא יכול להישאר בשלטון‎

העצרת הכללית של האו"ם נפתחה כשבמוקד המלחמה בסוריה. נשיא ארה"ב, שייפגש עם פוטין, אמר בנאומו כי הוא מוכן לעבוד עם רוסיה ואירן כדי למצוא פתרון, אך הדגיש: "הסטטוס קוו לא יכול להימשך"‎. פוטין השיב בנאום תקיף: "רק אסד נלחם בדאע"ש"

העצרת הכללית של האו"ם נפתחה היום (שני) בבניין הארגון בניו יורק, כשבמרכזה מלחמת האזרחים בסוריה ומשבר הפליטים שנגרם כתוצאה ממנה. שעות ספורות לפני פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בה אמורים השניים לדון בהסדר אפשרי, נאם נשיא ארה"ב ברק אובמה ואמר כי חייב להימצא פתרון למשבר בסוריה שלא יכלול את בשאר אסד. נשיא רוסיה שנאם כשעתיים אחריו השיב: "רק אסד נלחם באמת בדאע"ש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדבריו טען אובמה כי אסד אינו יכול להיות חלק מהסכם שיסיים את הסכסוך רווי הדמים. "ארצות הברית מוכנה לעבוד עם כל מדינה כולל רוסיה ואירן כדי לפתור את העימות, אבל עלינו להבין שאי אפשר להמשיך בסטטוס קוו", הסביר. "צריך לזכור איך זה התחיל - אסד הגיב למחאה שקטה בדיכוי אלים ובהריגת חפים מפשע. דרושה פשרה לסיום הקרבות אבל צריך ממשלת מעבר שאסד הוא לא חלק ממנה ושלטון שמכיר בזה שדרוש סוף לכאוס כדי לתת לסוריה להיבנות מחדש".

נשיא ארה"ב דיבר על הצורך בפעולה משותפת של הקהילה הבינלאומית כדי להתמודד עם המציאות המשתנה והאתגרים החדשים ואמר: "אין מדינה כאן שיכולה להגיד שהיא לא מאויימת על ידי טרור או נאלצת להתמודד עם גלי מהגרים. אם לא נוכל לעבוד ביחד כולנו נסבול מההשלכות וזה נכון גם לארצות הברית - לא משנה כמה חזק הצבא שלנו וכמה יציבה הכלכלה".

"אין מקום בעולם לארגון כמו דאע"ש"

אובמה הדגיש בדבריו כי "ארצות הברית לא יכולה לפתור את בעיות העולם לבד. בעירק למדנו שמאות אלפי חיילים ומיליארדי דולרים לא יכולים לכפות יציבות על מדינה זרה, אלא אם נעבוד עם מדינות נוספות בהתאם לחוקים הבינלאומיים". 

בהמשך דיבר הנשיא האמריקני על התחזקות ארגון דאע"ש, על רקע המשבר המעמיק בסוריה וחוסר היציבות בעירק. "כשארגון טרור עורף ראשים, רוצח חפים מפשע ומתעלל בנשים זו התקפה על האנושויות של כולנו. אין מקום בעולם לארגון כמו דאע"ש וארה"ב משתמשת בכוחה הצבאי כדי להילחם בדאע"ש ולדאוג שלא יהיה מקלט לטרוריסטים האלה". ‎

אובמה התייחס גם למעורבות של אירן והשפעתה על היציבות באזור ואמר כי היא ממשיכה לסכן את המזרח התיכון בתמיכתה בטרור. "אם אירן תבחר דרך אחרת זה יהיה טוב יותר לעם האירני לאזור ועולם כולו", הבהיר. הוא התייחס גם להסכם הגרעין שנחתם עם אירן והדגיש: "אם הסכם זה יהיה מיושם במלואו האיסור על נשק גרעיני מתחזק, מלחמה אפשרית נמנעת ועולמנו בטוח יותר. זהו הכוח של המערכת הבינלאומית כאשר היא עובדת כמו שצריך".‎

ייפגשו בשולי העצרת, פוטין ואובמה (רויטרס)

רוסיה: אסד - חלק מהפתרון

כשעתיים אחרי אובמה עלה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לדוכן הנואמים וענה בנאום תקיף לטענותיו של אובמה נגד אסד. פוטין, שארצו הגבירה לאחרונה משמעותית את מעורבותה בלחימה בסוריה, אמר שזאת תהיה טעות עצומה לא לשתף פעולה עם ממשלת סוריה במלחמה בדאע"ש.

"אף אחד חוץ מאסד ומהמיליציות של הכורדים לא באמת נלחם בארגון המדינה האסלאמית ויתר ארגוני הטרור שפועלים בסוריה", אמר נשיא רוסיה.

הוא המשיך והזהיר מהסכנה שמציב דאע"ש ומהדומיננטיות שלו בעולם האסלאמי: "המצב יותר ממסוכן, רוסיה תמיד לחמה בטרור בכל צורותיו". פוטין ציין כי ארצו תקרא לכנס את מועצת הביטחון של האו"ם כדי לדון במשבר במזרח התיכון ובדרכי ההתמודדות עם דאע"ש.

באן קי מון: "המלחמה מונעת מיריבויות אזוריות"

מוקדם יותר פתח מזכ"ל האו"ם באן קי מון את מושב העצרתן, שקרא בפעם הראשונה להעביר את העיסוק בנושא הסורי לבית הדין הבינלאומי בהאג. בהצהרתו פנה ל-193 המדינות החברות בארגון ואמר כי "סורים חפים מפשע משלמים את מחירם של הפצצות והטרור במדינה" וכי אסור לפטור את האחראים לכך מעונש על מעשי הזוועה.

באן הוסיף כי רוסיה, ארצות הברית, סעודיה, טורקיה ואירן מחזיקות בידיהם את המפתח להשגת פתרון בנושא הסורי. הוא ציין כי הסכסוך במדינה מתודלק על ידי מדינות ועמי האזור כולו. "הקונפליקט הסורי מונע על ידי כוחות אזורים ויריבויות שליטה", אמר.

נשיא רוסיה פוטין צפוי לשאת דברים כשעה וחצי לאחר נאומו של אובמה. השניים אף ייפגשו בחצות (שעון ישראל) וידונו בין השאר בהתערבותה של רוסיה בלחימה בסוריה ובאפשרות להשגת פתרון למשבר.