קטלוניה: תומכי העצמאות זכו לרוב גדול בבחירות לפרלמנט

בתום ספירת כל הקולות עולה כי שתי מפלגות השמאל אשר תמכו בהיפרדות מספרד זכו לרוב גורף בבחירות לפרלמנט האזורי של החבל האוטונומי. נשיא המחוז, ארתור מאס, שמפלגתו זכתה ב- 62 מושבים מתוך 135 הצהיר כי יפעל להיפרד מספרד בתוך 18 חודשים

המונים יצאו לרחובות (רויטרס)

לקראת עצמאות? לאחר ספירת כל קולות המצביעים בבחירות לפרלמנט של קטלוניה שנערכו אמש (ראשון), עולה כי שתי המפלגות הבדלניות, שהבטיחו במהלך הקמפיין שלהם על התנתקות מספרד, זכו ב- 72 מושבים מתוך 135 בפרלמנט המחוזי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הערכות, מפלגת "יחד למען כן", שניהלה קמפיין הקורא להתנתקות החבל הצפוני מספרד, קיבלה 62 מושבים בעוד שמפלגת השמאל הקיצוני CUP צפויה לזכות בעוד 10 מנדטים. שתי המפלגות הללו צפויות לאחד כוחות בכדי שהתכנית תצא לפועל.

מנהיג מפלגת "יחד למען כן" ונשיא קטלוניה, ארתור מאס, אמר מיד לאחר קבלת התוצאות כי החבל הצפוני "הצביעה היום כן לעצמאות". בתחילת הקמפיין הצהיר מאס כי במדיה ומפלגתו תזכה לרוב בפרלמנט הוא יכריז על עצמאות החבל בתוך 18 חודשים, וזאת למרות התנגדותה של מדריד.

נשיא קטלוניה במהלך חגיגות הניצחון (רויטרס)

הצדדים אשר תומכים בעצמאות קטלוניה, הבחירות היוו משאל דה-פקטו על עצמאותם מספרד. לטענתם, ממשלת ספרד מסרבת בעקביות לאפשר משאל עם בקרב אזרחי החבל. לפני כשנה התקיים במחוז הספרדי משאל עם סמלי שתוצאותיו היו חד-משמעיות. יותר מ- 80% מהמצביעים תמכו בעצמאות עבור קטלוניה.

מנגד, ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי, שממשלתו התנגדה לניסיונות לקיים משאל עם על פרישה כינה את התכנית הבדלנית "שטויות" ונשבע לחסום אותה בבית המשפט. החוקה הספרדית אינה מאפשרת מהמחוזות להתנתק, כך שהסיכוי של הקטלנים נשאר כרגע היפותטי בלבד.