עסקת מיליארדים: אירן תרכוש מרוסיה מטוסים וציוד לווייני

21 מיליארד דולר – זה סכום העסקה שעליה חתמו טהרן ומוסקבה, שלפיה תעביר האחרונה לוויינים וציוד לטיסה לחלל. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק". על פי הדיווח, ההסכמים בין הצדדים נחתמו בחודש שעבר בתערוכת המטוסים MAKS-2015 ברוסיה בחודש שעבר

חותמים על חוזים. פוטין ורוחאני (רויטרס)

ההתעצמות האירנית מגיעה גם לחלל: בכיר בטהרן הודיע כי ארצו תרכוש ציוד חלל רוסי מתקדם - וגם מטוס "סוחוי" מתקדם להטסת נוסעים. לדברי הבכיר, ראש איגוד תעשיות התעופה האירניות, העסקה עם מוסקווה מוערכת ב-21 מיליארד דולרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת ההסכם, תרכוש הרפובליקה האסלאמית גם ציוד ללוויינים - כך דיווחה הסוכנות הרוסית "ספוטניק". הבכיר מנושר מנטגי אמר כי החוזים נחתמו בתערוכה האווירית MAKS שנערכה ברוסיה בחודש שעבר.

רוסיה ואירן פועלות להידוק הקשרים הכלכליים בין המדינות, במיוחד לאחר החתימה על הסכם הגרעין בין אירן למעצמות בחודש יולי. ההסכם, כזכור, העניק לאירן הקלות בתמורה לעיכוב תכנית הגרעין וחשיפתה לפיקוח.

מטוס הקרב "סוחוי"

אירן: "רוצים מטוס קרב מתקדם"

סגן נשיא אירן אמר בחודש שעבר כי ארצו דנה עם רוסיה על האפשרות לרכוש את מטוס הקרב המתקדם "סוחוי Su-30". מדובר במטוס שנחשב לאחד מהטובים והמתקדמים בשוק, ורק מעט מדינות מחזיקות בו בארסנל שלהן.

ד"ר סורנה סטארי, סגן הנשיא לענייני מדע וטכנולוגיה, אמר כי השמועות בנושא נכונות וכי הממשל בטהרן שוחח בנושא עם גורמים רשמיים ברוסיה. סטארי הגיע בחודש שעבר לסלון האווירי MAKS על מנת להתעניין ברכש חדש, ובין השאר גם במטוס המתקדם עם יכולות אוויר-אוויר מצטיינות.

אם אירן תצליח לשים את ידיה על המטוס המתקדם, מדובר בהתפתחות משמעותית מכיוון שהסוחוי נחשב למטוס קרב מעולה ויכול לבצע תקיפות ברחבי המפרץ הפרסי. הדגם הזה יכול גם להגן על שמי אירן מפני תקיפות זרות.

על פי דיווחים בעולם, מחירו של מטוס מסוג זה נע בין 30 ל-50 מיליוני דולרים. הוא יכול לטוס במהירות של למעלה מ-2,000 קמ"ש (כ-2 מאך) ולהגיע למרחק של 3,000 קילומטרים - טווח שמגיע מאירן עד לישראל. המטוס יכול לשאת טילים מתקדמים וכולל תותח פנימי בקוטר 30 מילימטרים.