הפגנות זעם באירן בעקבות האסון במכה: "מוות לסעודיה"

בטהרן טוענים כי המשטר הסעודי אחראי להימחצותם למוות של מאות עולי רגל - לפחות 130 מהם אירנים. המונים יצאו לרחובות ומחו על התנהלות השלטונות הסעודיים: "העולם דורש תשובות, שייקחו אחריות"

ממדי האסון בסעודיה הולכים ומחריפים - ומובילים למשבר דיפלומטי: באירן, שלפחות 130 מאזרחיה נהרגו באסון בתפילה ליד מכה, נערכו היום (שבת) הפגנות מחאה נגד סעודיה. המפגינים קראו "מוות לסעודיה", וגם בכירי המדינה דרשו מהשלטון בריאד לשאת באחריות למותם של מאות עולי הרגל. על פי הדיווחים באירן, 350 אזרחים עדיין מוגדרים כנעדרים ולא נוצר איתם קשר מאז האסון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משרד הבריאות הסעודי הודיע כי 769 נהרגו ו-934 נפצעו באסון, אך רשת אל-ג'זירה דיווחה כי מניין ההרוגים זינק ל-1,100. באירן טוענים שמותם של המתפללים נגרם כיוון שהשוטרים המקומיים ניסו לעצור את הקהל כדי לפנות את הדרך לשיירת המלך סלמאן. על פי הדיווחים, לפחות שישה מבין ההרוגים הם דיפלומטים אירנים.

נשיא אירן חסן רוחאני אמר בנאומו בעצרת האו"ם כי יש צורך בוועדת חקירה לאסון. לדבריו, "נסיבות המקרה שובר-הלב צריכות להתבהר".

השגריר הסעודי במדינה זומן לבירור - השלישי בימים האחרונים - בעקבות התנהלות ארצו במהלך האסון ואחריו.

אחד מסגניו של הנשיא האירני רוחאני אמר כי הממשלה הסעודית אחראית לאסון: "הטרגדיה במינא היא סוגיה חשובה עבורנו, שחשפה את ההתנהלות הכושלת של ערב הסעודית. ממשלת אירן מאמינה שהסעודים אחראים - אנחנו נחקור את המקרה וגם ננקוט בצעדים משפטיים".

בעקבות האירוע החמור, באירן הוכרזו שלושה ימי אבל. המנהיג הרוחני העליון חמינאי אמר כי "על הממשל בסעודיה להכיר באחריות שלו ולפעול לפי החוקרים וההגינות. לא ניתן להתנהגות קלוקלת לעבור ללא תגובה הולמת, העולם המוסלמי דורש תשובות על המוות המיותר".

בסעודיה טענו בימים האחרונים כי האשמים הם דווקא המתפללים: שר הבריאות הסעודי, חליד אל-פאליח, האשים את עולי הרגל הלא ממושמעים "הטרגדיה לא הייתה מתרחשת, אם הם היו מצייתים להוראות", אמר השר לרשת אל-ערביה. "הרבה מאוד עולי רגל התנהלו בלי להישמע ללוחות הזמנים וזו הייתה הסיבה שהובילה לאסון", הוסיף השר.

האסון התרחש לאחר שמאות אלפי מאמינים מוסלמים הגיעו לעיר מינא הסמוכה למכה, על מנת להיערך לעלייה לרגל לכעבה, המתחם הקדוש ביותר לאסלאם, בשיאו של חג הקורבן (עיד אל-אדחא) החל היום. המאמינים התכוונו לבצע את מצוות החאג' - עלייה לרגל לה מחויב כל מוסלמי במהלך חייו.

מספר ההרוגים הולך ועולה (רויטרס)

האסון השני בתוך שבועיים

הדוחק הרב גרם להמונים לרמוס אחד את השני - מה שהוביל לתוצאות הקשות. צוותי הצלה ורפואה הוזעקו למקום והחלו לטפל בפצועים הרבים. בתמונות מזירת האסון נראות עשרות אלונקות ועליהן גופות של מתפללים. עיד אל-אדחא נחשב ליום המסוכן ביותר לעולים לרגל למכה - זאת מכיוון שמספר עצום של מתפללים מנסה לבצע טקסים רבים באותו הזמן במקום אחד.

רק לפני כשבועיים נהרגו עולי רגל מוסלמים בסעודיה עקב תאונה שהתרחשה במכה. 111 בני אדם נהרגו ויותר מ-180 נפצעו בעקבות נפילת עגורן במתחם הכעבה. רוחות חזקות שנשבו במקום הובילו לתאונה הקטלנית. בשנה האחרונה הגבילו השלטונות הסעודים את הכניסה למתחם בשל השיפוצים הנערכים בו.

מינא היא האזור שבו מתרכזים רבים מעולי הרגל ובו מוקמים אוהלים ממוזגים עבור המאמינים שמשתתפים מדי שנה גם בטקס זריקת אבנים שמדמה את סקילת השטן וגובה את חייהם של רבים. האסון היום, הוא החמור ביותר מאז 1990, אז נהרגו 1,426 עולי רגל במהלך טקס סקילת השטן בתוך מנהרה סמוך למכה.