"חל שיפור ביחסים עם ארה"ב, נשמח לסייע בפתרון המשבר בסוריה"

נשיא אירן, חסן רוחאני, העיד בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי היחסים בין ארצו לארה"ב השתפרו מאז נחתם הסכם הגרעין. על רקע הדיווחים לפיהם ג'ון קרי מתכוון לשתף את אירן ביוזמתו לפתרון המשבר בסוריה, אמר רוחאני כי אירן רואה עצמה חלק מהפתרון - זאת למרות שהיא ממשיכה לחמש את ארגון חיזבאללה הפועל בסוריה

אירן במוקד: מסייעת לטרור - וגם לארה"ב? (רויטרס)

"היחסים עם האמריקנים השתפרו מאוד, אנחנו בדרך הנכונה": כחודשיים מאז נחתם הסכם הגרעין בין אירן למעצמות, אומר היום (שבת) נשיא אירן, חסן רוחאני, כי חל שיפור ניכר בקשרים בין שתי המדינות - שיפור שעשוי להוביל לשיתופה של אירן גם בפתרון המשבר בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

רוחאני, השוהה בניו יורק לרגל העצרת הכללית של האו"ם הנערכת בימים אלה, סיפר בריאיון לסוכנות הידיעות "רויטרס" על המציאות החדשה בעידן שלאחר חתימת הסכם הגרעין ההיסטורי: "הרבה השתנה לאחרונה ואפשר להצביע על צעדים שנעשו בכיוון חיובי, אבל הדרך עוד ארוכה עד לנרמול היחסים".

לדבריו, "הסכם הגרעין שנחתם חשוב ביותר כדי ליצור אווירה של אמון בין אירן לבין המערב. אם נמשיך בדרך הזו, נגיע לדרך של שיתוף פעולה והבנה. יש רצון טוב בקרב שני הצדדים".

ולמרות דבריו החמים של רוחאני כלפי הממשל בווישנגטון, לא מתוכננת פגישה בינו לבין הנשיא אובמה בזמן שהותו בניו יורק - כך טרחו להדגיש בבית הלבן. גם רוחאני טוען כי נכון לעכשיו, אין צורך במפגש שכזה ואמר כי "לפני שמדברים על מפגשים, על שתי המדינות לפתור סוגיות רבות שעל הפרק".

אלא שדבריו הפייסניים של רוחאני סותרים את הצהרותיו הנחרצות והתוקפניות של מנהיגה העליון של אירן, האייתוללה עלי חמינאי, מוקדם יותר החודש. חמינאי הבהיר כי טהרן לא תדון עם וושינגטון על שום נושא נוסף לאחר החתימה על הסכם הגרעין.

מחמשת את חיזבאללה - ותסייע לפתרון המשבר בסוריה?

על רקע ההתקרבות בין טהרן לוושינגטון והמשבר המתמשך בסוריה, דווח בימים האחרונים כי בכוונתו של מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, לשלב את אירן ביוזמה חדשה לפתרון המצב במדינה המדממת.

קרי צפוי לערוך שיחות עם גורמים אירניים בזמן העצרת הכללית, בהם גם מקבילו - שר החוץ האירני, מוחמד זריף. הנשיא רוחאני הביע שביעות רצון מהדיווחים הללו ומכך שארה"ב מאפשרת לאירן להיות חלק מהמאמץ העולמי לפתרון המשבר בסוריה: "ראוי שמדינה חזקה ומשפיעה באזור כמו אירן תהיה מעורבת בכך".

קרי וזריף לאחר חתימת הסכם הגרעין (רויטרס)


תת מזכיר המדינה האמריקני, ונדי שרמן, הדגישה אמש כי ממשל אובמה פתוח לאפשרות של קיום דיאלוג עם אירן בנוגע למלחמת האזרחים במדינה. בשיחה עם כתבים אמרה שרמן כי דיון עם אירן בנושא הסורי הוא מעשה "הגיוני" והדגישה כי "סירוב לשוחח עם גורמים שאנחנו חלוקים עמם אינו משרת אותנו".

בוושינגטון מתכננים, כאמור, לשלב גם את האירנים במתווה המתגבש לפתרון המשבר הסורי - זאת למרות שאירן ממשיכה לחמש את ארגון חיזבאללה, שמעוניין בהישארותו של הנשיא הסורי אסד על כסאו, ואף מנהל מערכה משלו בתוך שטח המדינה נגד גדודי המורדים וארגון המדינה האסלאמית.

זוכה לסיוע מאירן, מברך על מעורבות רוסיה (רויטרס)


הנשיא רוחאני דחה את הדיווחים לפיהם אירן צפויה לשתף פעולה עם הכוחות הרוסיים, שכבר פרושים בחלקים שונים של סוריה, במאבק בדאע"ש ובארגוני המורדים - זאת למרות האינטרס המשותף לשתי המדינות לשמר את שלטון אסד.

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הבהיר היום מצדו, כי הפעילות הרוסית בסוריה היא מבורכת - וכי "השתתפותה של רוסיה במערכה תסייע להרחיק סכנות משמעותיות שמאיימות על סוריה ועל האזור כולו".

לדבריו, המעורבות הרוסית נובעת מכישלון המדיניות האמריקנית: "האסטרטגיה של אובמה בעימות מול דאע"ש והטרור נכשלה. הניסיון האמריקני להתבסס על תקיפות מהאוויר לא יועיל והניסיון שלה לגייס מורדים מתונים היא עדות ל'כישלון הרסני'".