משבר הפליטים: "זה רק קצה הקרחון"

8,000 פליטים נכנסים מדי יום לאירופה בעת האחרונה, ובאו"ם מזהירים כי הקצב רק הולך להתגבר. "בלי פתרון למשבר בסוריה, המצב יחמיר", אמרו בארגון. הם מסמנים גם את המוקד הבא: עירק, שם הפכו 3.2 מיליון לעקורים

משבר הפליטים, ארכיון (רויטרס)

משבר הפליטים שמציפים בחודשים האחרונים את אירופה נמשך - ונראה שהוא לא הולך להסתיים: סוכנות הסיוע לפליטים של האו"ם טוענת כי הקצב הנוכחי של 8,000 מהגרים שנכנסים מדי יום ליבשת הוא רק "קצה הקרחון" ומזהירה שעוד אלפים רבים צפויים להידפק על שערי אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בסוכנות הסיוע קוראים למדינות אירופה לפעול בשיתוף פעולה למציאת פתרון למלחמת האזרחים המשתוללת בסוריה - הגורם המרכזי לזרם הפליטים שמגיעים אל היבשת. על פי הערכות, רבים מאותם מוכי גורל שעושים את דרכם לאירופה מנסים להימלט מזוועות המלחמה שנמשכת כבר למעלה לארבע שנים.

ממשיכים לנהור ליבשת (רויטרס)

"אני לא רואה שום דעיכה, אני לא רואה את זה עוצר. אם לשפוט על פי המצב הקיים, יש לנו אינדיקציה שהקצב עוד יתגבר, כל עוד אין פתרון לנעשה בסוריה, כל עוד אין יציבות במצבם של הפליטים במדינות השכנות", אמר אמין אוועד, מתאם מטעם ארגון הסיוע. הוא קרא לפעול ביתר שאת על מנת לתקן את המצב הקיים.

נציג האו"ם נשאל במהלך דיון חירום שהתקיים היום האם אירופה צריכה להתכונן לגל של מיליון מהגרים שיציפו אותה. על כך ענה: "אם בחודשים האחרונים נכנסו ליבשת יותר מחצי מיליון, אז זה בהחלט יכול לקרות". לדבריו, ניתן לפתור את המשבר בסוריה - אך לקח דרושה חזית אחידה והבנה כי מדובר בסוגיה בוערת.

"הקצב יתגבר" (רויטרס)

אוועד קיבל בברכה את התרומה שהתקבלה לאחרונה בסך מיליארד דולרים לאו"ם ממדינות האיחוד, אך הדגיש כי אין זה מספיק כדי לסייע למאות האלפים שהגיעו ליבשת חסרי כל. נציג אחר של האו"ם הצביע על משבר נוסף - בעירק, שם יותר מעשרה מיליון בני אדם יזדקקו בקרוב לסיוע הומניטרי עד סוף השנה. 3.2 מיליון מהם כבר מוגדרים עקורים.