מפגש פסגה בין פוטין לאובמה בדרך להסדר בסוריה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין צפוי להיפגש בשבוע הבא עם מקבילו האמריקני אובמה. השניים ידונו בהצעה הרוסית לפתרון המשבר – הכוללת מלחמה משותפת בדאע"ש במקביל להסדר שיותיר את אסד נשיא, לפחות באופן זמני

ישתפו פעולה בסוריה? אובמה ופוטין (רויטרס)

הסדר בסוריה - בחסות רוסיה? על רקע מלחמת האזרחים המתמשכת, המשך ההשתלטות של ארגון דאע"ש על שטחים נרחבים בסוריה וגל הפליטים ההמוני מחוצה לה, יוזמת מוסקבה תכנית להסדרת המצב במדינה השסועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

עקב המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, מקווה פוטין להיות המנהיג שמתווה את הדרך להסדר בסוריה. הנשיא הרוסי יפגוש בשבוע הבא, בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, את הנשיא האמריקני ברק אובמה, וידון עמו בנושא הסורי.

יישאר בשלטון? הנשיא הסורי אסד (רויטרס)

פוטין צפוי להציע לאובמה להילחם יחד בדאע"ש - הכוחות הרוסים יפעלו על הקרקע בשיתוף הקואליציה שמובילה ארצות הברית ושמפציצה יעדים של ארגון המדינה האסלאמית מהאוויר.במקביל, מציע פוטין, יירקם הסדר מדיני שישאיר את בשאר אסד כנשיא סוריה באופן זמני - אך יוליך להסדר עתידי אחר בסוריה. פוטין כבר השיג את הסכמתו של נשיא טורקיה ארדואן למהלך - שדווקא התעקש שאסד יפנה את מקומו לכל אורך שנות המלחמה המתנהלת בסוריה.

בינתיים הקפיד פוטין להבהיר בריאיונות בתקשורת כי הוא רואה באסד כגורם המפתח להשגת פתרון למלחמת האזרחים העקובה מדם. "אין פתרון אחר מלבד חיזוק הממשל היעיל הקיים כיום וסיוע לו במלחמתו בטרור", אמר פוטין.

על סמך העבר: אובמה עשוי לקבל את תכניתו של פוטין

פגישתם של פוטין ואובמה צפויה להתקיים ביום שני הקרוב, מיד לאחר נאומיהם של השניים באו"ם - כשלמעשה, מדובר בפגישה ראשונה בארבע עיניים של שני המנהיגים מזה כשנתיים. תכניתו של פוטין צפויה לעלות בשיחה בין השניים - וככל הנראה שנשיא ארה"ב עשוי לאמץ את הצעתו של פוטין - זאת על סמך סוגיית הסכם פינוי הנשק הכימי בסוריה שהוביל פוטין, ושמנעה היתקלות צבאית ושליחת כוחות אמריקניים לסוריה.הצעתו של פוטין להסדר עשויה לקבל תוקף גם בשטח: במקביל למגעים להסדר כולל, מתנהלים מגעים על הקרקע בין ארגוני המורדים השונים הלוחמים במדינה בנוכחות קצינים אירניים להרחבת הפסקות האש המקומיות - זאת מעבר להספקת האש שכבר קיימת עם חיזבאללה בגזרת זבדאני ובגזרות צפוניות יותר בסוריה.