אירן: אספנו בעצמנו דגימות מפרצ'ין

הסכם הגרעין מיושם בשטח: מומחים אירנים אספו דגימות קרקע מהמתקן הצבאי, שבו לפי החשד במערב נערכו ניסויים גרעיניים, ללא כל נוכחות של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. בסבא"א אומרים שהדגימות הועברו אליהם

האתר הצבאי בפרצ'ין (The Times (UK))

החשש הישראלי כבר מתחיל להתממש? מומחי גרעין אירנים נטלו דגימות קרקע ודגימות סביבתיות מהאתר הצבאי הסודי בפרצ'ין ללא נוכחותם של פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) - כך אומר היום (שני) דובר סוכנות הגרעין האירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מומחי אירנים נטלו דגימות מחלקים ספציפיים במתחם הצבאי מוקדם יותר השבוע", מסר הדובר לסוכנות הידיעות האירנית IRNA. "המומחים פעלו על פי ההוראות המקובלות והדגימות הועברו למומחי סבא"א", אמר. הדובר לא שלל את האפשרות שבעתיד ינכחו פקחי האו"ם בבדיקות דומות.

נושא הפיקוח על האתר הצבאי החשאי בפרצ'ין מעורר מחלוקת רבה מאז החתימה על הסכם הגרעין בחודש יולי האחרון. מטרת הפיקוח בפרצ'ין היא לשפוך אור על השאלה האם לתכנית הגרעין האירנית יש או היה בעבר ממד צבאי. על פי החשד שימש האתר הצבאי בפרצ'ין בעבר לפיתוח נשק גרעיני.

אמאנו ורוחאני (טוויטר)

אתמול ביקר ראש סבא"א יוקיה אמאנו באירן ונפגש עם הנשיא חסן רוחאני. אמאנו הגיע לטהרן כדי לדון על הפיקוח עם ראש הארגון לאנרגיה אטומית האירני, עלי אכבר סאלחי, ובכירים נוספים. על פי הדיווח, במהלך שהותו הוא אף ביקר באתר בפרצ'ין.

"אירן מעלימה ראיות בפרצ'ין"

לפני כחודש חשפה סוכנות הידיעות AP סעיף חריג בהסכם החשאי בין אירן לבין סבא"א ולפיו מומחים אירניים יפקחו בעצמם על המתקן הצבאי בפרצ'ין. עם זאת, לפני כעשרה ימים הכחישו דיפלומטים מערביים את החשיפה והבהירו כי אומנם מדענים אירניים הם שייטלו את הדגימות, אך פקחים של סבא"א יהיו נוכחים לצידם בזמן הזה כשהם מלווים בצוותי צילום.

"אירן מעלימה ראיות" (פליאד - אירבוס דיפנס)

כבר בתחילת חודש אוגוסט פרסמה סוכנות הידיעות בלומברג ידיעה מדאיגה ולפיה אירן החלה לפעול כדי להעלים ראיות בפרצ'ין - ימים ספורים בלבד לאחר החתימה על הסכם הגרעין. המידע התבסס על תצלומי לוויין חסויים שנחשפו בפני חברי קונגרס וסנאטורים אמריקניים במהלך תדרוך שנערך להם בנושא הסכם הגרעין.

כשלושה שבועות לאחר מכן קבע דוח של סבא"א כי אירן בנתה תוספת לאחד המבנים במתחם בפרצ'ין במקביל לשיחות הגרעין שניהלה עם המעצמות. בדוח נכתב כי תצלומי לוויין חשפו "נוכחות של כלי רכב, ציוד וחומרי בנייה, כמו גם בתוספת בנייה לאחד המבנים הקיימים במקום".