מדגמים ביוון: ניצחון דחוק לראש הממשלה ציפראס

מדגמים ראשונים ביוון מנבאים כי מפלגתו של ראש הממשלה המכהן זכתה ברוב הקולות - אולם מדובר בניצחון דחוק במערכת הבחירות השלישית שנערכת במדינה השנה. אם תוצאות הדמת ישקפו את אותו מצב, ציפראס לא יוכל להרכיב קואליציה לבדו - ועשוי לפנות למפלגה השמרנית להקמת ממשלת אחדות

ניצחון דחוק. ציפראס (רויטרס)

מסתמן ניצחון דחוק לראש הממשלה ציפראס בבחירות ביוון: כך לפחות מנבאים הערב (ראשון) המדגמים שפורסמו במדינה. על פי המדגמים, שפרסמה הטלוויזיה היוונית, מפלגת השמאל של אלכסיס ציפראס, סיריזה, מובילה על המפלגה השמרנית באחוזים בודדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סיכום של חמשת המדגמים המרכזיים מעלה שמפלגתו של ציפראס זכתבה ב-30% עד 34% מהקולות, ואילו אחוזי התמיכה במפלגת 'הדמוקרטיה החדשה' נעים בין 28.5% ל-32.5%.

הבדלי אחוזי התמיכה בין המפלגות וסטייה אפשרית של נתוני המדגמים, מותירה תקווה בליבם של מתנגדיו של ציפראס. אלא שכל מועמד שישאף להקים קואליציה, ייאלץ לחזר אחרי מפלגות קטנות יותר או לדון בהקמת ממשלת אחדות.

מתוצאות המדגמים עולה תמונה מדאיגה: תנועת הימין הקיצונית הניאו-נאצית 'השחר הזהוב' קיבלה, זכתה ל-6.5% עד 8% מהקולות והיא כנראה תהיה המפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט באתונה.

ככל הנראה שההצלחה היחסית לה זוכה המפלגה, היא כתוצאה מגל ההגירה עצום שמגיע מכיוון טורקיה, זאת לצד משבר כלכלי וחברתי סביב הסדרי החובות מול מוסדות הכספים האירופיים.