הנער המוסלמי שנעצר בגלל שעון: "הסיפור שלי ימנע מקרים דומים"

המקרה של אחמד מוחמד, תלמיד בן 14 מארה"ב שנעצר בבית ספרו לאחר שהביא עמו שעון שבנה ונחשד כפצצה, זוכה לתהודה ברחבי העולם וגורר גלי תמיכה מצד אושיות בכירות ובהן ברק אובמה ומארק צוקרברג, שביקשו להיפגש עמו. "המחר שייך לאנשים כמוך", אמרו לו

אחמד מוחמד, תלמיד מוסלמי בן 14 מהעיר איירווינג במדינת טקסס, הפך לכוכב תקשורתי ומרואיין מבוקש, לאחר שאתמול (ד') התפרסם דבר מעצרו בבית ספרו - בגלל שעון שהרכיב ונחשד כפצצה. סיפורו עורר גלי תמיכה ועידוד מכל רחבי העולם וגרם לאישים כמו הנשיא אובמה ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג להזמינו לפגישה אישית. מסר נלהב נוסף הגיע גם מכיוונו של המכון הטכנולוגי הנחשב MIT שהזמין את הנער להצטרף לשורותיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחמד הגיע לבית הספר עם מזוודה ובה שעון דיגיטלי שהרכיב בעצמו. אחד המורים שאל אותו מה יש בפנים וכשהנער הראה לו את השעון שממנו בצבצו חוטי חשמל, פחד המורה שמדובר בפצצה ומיהר להזעיק את המשטרה.

שוטרים שהגיעו לבית הספר אזקו את הנער בן ה-14 ולקחו אותו לחקירה במהלכה הבינו כי מדובר בשעון תמים של חובב טכנולוגיה מושבע. הם מיהרו לשחרר את אחמד לביתו, אך הסיפור פורסם ברשתות החברתיות והחל לעורר סערה גדולה בארה"ב.

"שמח שכולם פועלים למנוע את מה שקרה לי" (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה פנה לתלמיד והזמין אותו להציג בפניו את הפיתוח הטכנולוגי שיצר. "שעון מדליק, אחמד. רוצה להביא אותו לבית הלבן?", כתב אובמה לנער בטוויטר. "אנחנו צריכים להעניק השראה ליותר ילדים כמוך לאהוב מדע. זה מה שהופך את אמריקה לנהדרת".

הזמנה מכובדת נוספת הגיעה גם מכיוונו של מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, שהצטרף לרשימת התומכים הארוכה בנער המוסלמי. "כישורים ומוטיבציה לבנות דברים מגניבים צריכים לגרור תשואות ולא מעצר", כתב צוקרברג בעמוד הפייסבוק הפרטי שלו. "העתיד שייך לאנשים כמו אחמד. אם תרצה לקפוץ לבקר בפייסבוק אשמח מאוד לפגוש אותך, אחמד".

"קיבלתי הזמנה ממארק צוקרברג, הילרי קלינטון וברק אובמה", אמר אחמד במסיבת עיתונאים מאולתרת מחוץ לביתו. "אני שמח מאוד כעת שהם חלק מהקבוצה שפועלת כדי למנוע את מה שקרה לי מרבים אחרים בכל רחבי העולם".

הישגיו של הנער עוררו התעניינות רבה גם מצד גופי מחקר ואקדמיה, שהתרשמו מהפוטנציאל הרב של המפתח הצעיר. "אני רק רוצה לומר שאתה הסטודנט האידיאלי עבורי", אמרה ברשת MSNBC ד"ר צ'אנדה פרסקוד-ויינשטיין, אסטרופיזיקאית בכירה במכון MIT. "נער חושב, יצירתי ועצמאי שכמותך הוא בדיוק האדם שצריך להפוך לפיזיקאי. אנחנו צריכים אנשים כמוך ב-MIT ובהרווארד".